Astma oskrzelowa
Astma oskrzelowa jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która polega głównie na napadach duszności wydechowej, są wywoływane przez skurcz mięśniówki oskrzeli i obrzęk śluzówki. Patogeneza astmy jest zróżnicowana rozpatrując różne mechanizmy, które grają „pierwsze skrzypce”. Astma może pojawić się w każdym wieku.
W astmie uczestniczy wiele komórek i substancji w organizmie. Konsekwencją jest zbyt duże kurczenie się oskrzeli, duszności, problemy z oddychaniem, a także ucisk w klatce piersiowej.
W większości przypadków, by ustąpiły objawy należy zastosować środki farmakologiczne.
Wśród ok. 5 % Polaków, większość przypadków chorujących na astmę to przypadki lekkie lub umiarkowane. Dzięki właściwemu leczeniu mogą oni w miarę normalnie funkcjonować.
Proces zapalny, który powstaje w organizmie jest fizjologiczną odpowiedzią na bodźce nieprawidłowe, które stwarzają zagrożenie dla organizmu. Są to np. bakterie, wirusy czy grzyby. W tym przypadku wewnątrz odbywa się walka w odpowiedzi na „atak” drobnoustrojów i inne czynniki. Zostaje uruchomiony w danym narządzie stan zapalny, który ma za zadanie obronę przed „inwazją”. U osób chorych na astmę reakcja ta jest nadmierna i prowadzi do niekorzystnych następstw.
Na podstawie do niedawna stosowanej klasyfikacji wyróżniano postać:
Łagodną - wówczas napady duszności czy świszczącego oddechu pojawiają się sporadycznie i mają dość spokojny przebieg, ustępują same lub po zastosowaniu niedużej dawki leku.
Umiarkowaną - objawy nasilają się wciągu wielu godzin, a nawet dni, główną przyczyną takiej sytuacji jest infekcja wpływająca na zachwianie równowagi wypracowanej przez stosowane dotychczasowo leki.
Ciężką - objawy narastają błyskawicznie, napady choroby są częste i długotrwałe i zmniejszają się dopiero po podaniu większych ilości leków.
Napady duszności w astmie są spowodowane ograniczeniem przepływu powietrza przez oskrzela, wywołane jest to głównie:
- skurczami mięśni gładkich w oskrzelach,
- przebudową ścian oskrzeli,
- formowaniem się czopów śluzowych,
- obrzękiem błon śluzowych.
Jak możemy pomóc przy astmie? Przede wszystkim Osteopaci i Terapeuci manualni pracują z całym ciałem - bardzo ważna jest ruchomość obu otworów klatki piersiowej, pracujemy także z ruchomościa samej klatki piersiowej oraz kręgosłupa piersiowego
Zapraszamy do Karola, Macieja lub Adama
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Co się dzieje wewnątrz organizmu
OSTEOPATIA DOROSŁYCHCo tak naprawdę dzieje się wewnątrz nas?
Połączenie głowy z resztą ciała
OSTEOPATIA DOROSŁYCHKiedy i u kogo powinnio się uwagę skierować na górny odcinek szyjny?
Praktycznie każdy z Was w dobie dzisiejszego siedzącego trybu życia będzie miał zaburzenia przejścia szyjno-potylicznego.
Żylaki
OSTEOPATIA DOROSŁYCHTo potoczna nazwa choroby, jaką jest przewlekła niewydolność żylna. Choroba układu krwionośnego, która dotyczy wielu z nas.
Choroba Leśniowskiego – Crohna
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJest to choroba, która atakuje jelita, żołądek, przełyk, a nawet usta, penetrując w głąb ścian przewodu pokarmowego.