Czym jest osteopatia?
Czym jest osteopatia?
Dla nas osteopatia to przede wszystkim filozofia i koncepcja w której pracujemy. Często zestawia się słowo “osteopatia” ze słowem “holistyczny”. Osteopatia to całość, która próbuje odnaleźć w pacjencie to co zostało gdzieś zagubione czyli zdrowie. Częste opisywanie osteopatii jako gałęzi medycyny niekonwencjonalnej w Naszym ujęciu jest nietrafione.
Z definicji medycyna niekonwencjonalna to metody i praktyki które, uważa się że leczą ale są obalone, niesprawdzone szkodliwe lub niemożliwe do udowodnienie. Osteopatia szanuje anatomię i fizjologię, techniki osteopatyczne mają realny wpływ na pacjentów a dla osób wątpiących są setki materiałów badawczych potwierdzających możliwości osteopatii.
Twórcą osteopatii był pan Andrew Taylor Still, który w 1892 w Kirksville założył pierwszą szkołę osteopatii. Still starał się zrozumieć prawa rządzące naturą i twierdził ze osteopatia daje możliwość je poznać i zrozumieć. Cytując Stilla “Osteopatia jest tak stara jak prawa przyrody ustanowione przez Boga, osteopatia jest prawem boskim, nic z tego prawa nie możesz zmieniać, ale osteopatia otwiera ci oczy na te prawa’’
Still twierdził też, że ‘’Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia.”
Dlatego nie do końca powinno umieszczać się osteopatię w worku z medycyną niekonwencjonalna. Twardo stojący na ziemi osteopata jest wstanie znaleźć zdrowie w pacjencie szanując prawa obowiązujące w fizjologii.
Na samym początku wspomniałem, że osteopatia to filozofia. Spróbuję trochę to przybliżyć i wytłumaczyć. Współczesny świat medycyny próbuje wszystko mierzyć, ważyć, liczyć, wyciągać różne współczynniki matematyczne oblekają wszystko w w bezpłciową, martwą statystykę. Wszystkie procesy i współczynniki obliczane za nas komputery i różnego rodzaju drogie sprzęty tylko po to by nadać nam kilka cyfr które mają określić parametry naszego zdrowia.
Usystematyzowanie i wrzucenie nas w sztywne schematy norm obowiązujących obecnie współczynników i parametrów odarło proces zdrowienia do algorytmu postępowania w konkretnych schorzeniach. Gdy mam chorobę A→ wybieram ścieżkę postępowania B→ tabletka →rezultat. Matematyka czyli najbardziej schematyczna i logiczna z nauk zaczęła rządzić naszym zdrowiem. Osteopatia jako filozofia nie próbuje wstrzelić się w schemat i pójść algorytmem postępowania. Polega przede wszystkim na “obserwacji praw” natury. To właśnie obecność czynnika ludzkiego czyli terapeuty pozwala “wprowadzić (prawa) w życie w celu przywrócenia zdrowia”.
To właśnie ta subiektywna (ludzka) obserwacja daje nam możliwości do tego aby prowadzić proces terapeutyczny. Nasze zmysły są najlepszym narzędziem diagnostycznym w procesie w jakim podążamy z pacjentem, umiejętność dostrzeżenia “praw natury” w ciele pacjenta daje nam możliwość prowadzenia efektywnego procesu. Dlatego czynnik ludzki(terapeutycznu) jest tak ważny w procesie zdrowienia pacjenta. W gabinecie osteopatycznym pacjent przestaje być jednostką chorobową M54.3 (rwa kulszowa) z BMI 32, RCB 4,42, ALT 35, AST 37 oraz CRP 3,2 a staje się człowiekiem jednym na 7.5 mld dla którego trzeba przeprowadzić odpowiednio dostosowany proces. skoro trafił do naszego gabinetu oczekuje innego podejścia do siebie niż dotychczas i uwzględnienia JEGO w procesie terapeutycznym a nie jego wyników, obrazów z rezonansów itp.
Zapraszamy na wizytę do osteopatów Adama, Karola i Macieja oraz terapeuty osteopatycznego Damiana.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Rozwój osobisty - nie strać życia
OSTEOPATIA DOROSŁYCHZwolnij, daj sobie czas na regenerację i defragmentację Twojego życia, które nie może składać się tylko z obowiązków i wyzwań.
Inwestycja w zdrowie
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJak często zastanawiamy się nad złożonością naszego kręgosłupa? Jak często robimy coś w kierunku tego, aby nasz kręgosłup był w dobrej kondycji?
Duszność
OSTEOPATIA DOROSŁYCHDoświadczyłeś może ataku duszności? Najprawdopodobniej jest to konsekwencja czynników fizjologicznych, psychologicznych bądź chorób...