Dietetyka - Atopowe Zapalenie Skóry
Jeśli chcemy mówić o rozpoznaniu AZS należy stwierdzić występowanie trzech podstawowych kryteriów.:
1. Występowanie świądu;
2. Przewlekły nawrotowy przebieg;
3. Charakterystyczna morfologia zmian i ich lokalizacja lub osobniczy czy też rodzinny wywiad atopowy.
Z pozostałych kryteriów (mniejszych), przynajmniej trzy powinny być spełnione. Do takich zaliczane są m.in.: suchość skóry, podwyższony poziom IgE, rybia łuska, wczesny wiek pojawienia się zmian, zacienienie wokół oczu, wyostrzenie się zmian podczas sytuacji stresowych.
Można wyróżnić trzy fazy AZS:
Pierwsza z nich to paza niemowlęca i wczesnodziecięca. Wówczas najczęstszymi pierwszymi objawami są rumieniowe plamy, a objawom skórnym towarzyszy świąd. Przekładać może się to na rozdrażnienie, zaburzenia snu, a także zmniejszony apetyt.
Faza druga dotyczy dzieci wieku między czwartym a dwunastym rokiem życia. Pojawiają się charakterystyczne objawy na zgięciach kolan, łokci, w fałdzie szyjnym czy na twarzy, a świąd dominuje, wpływając na codzienne funkcjonowanie.
Faza trzecia obejmuje okres dojrzewania i wieku dorosłego. Wówczas zauważa się zaczerwienienie skóry połączone ze świądem, najczęściej pojawia się w górnej części ciała. Mogą pojawić się dodatkowe objawy, są to m.in. dodatkowa fałda na dolnej powiece, zasinienie wokół oczu, przebarwienia na bokach szyi o charakterze siateczkowym.
Głównymi przyczynami AZS są:
• Predyspozycje genetyczne,
• Nadprodukcja immunoglobuliny,
• Zaburzenia budowy barier naskórkowej,
• Zakażenia drobnoustrojami,
• Autoimmunizacja,
• Czynniki psychosomatyczne,
• Detergenty, konserwanty czy barwniki żywnościowe.
Podczas leczenia AZS ważna okazuje się dobrze dobrana dieta. Polega na usunięciu tych produktów, które powodują niewłaściwą reakcję ze strony układu immunologicznego, a zastąpieniu ich artykułami bezpiecznymi o równoważnej wartości odżywczej. Taka dieta powinna być pełnowartościowa, oparta na produktach naturalnych bez konserwantów, sztucznych barwników itp.
Po więcej informacji oraz pomoc zapraszamy do Sonii – dietetyka w Centrum Osteopatii i Terapii Manualnej http://www.osteopatja.pl/dietetyka
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA
Dietetyka - Orzechy włoskie
DIETETYKA DZIECIĘCAOrzechy włoskie to skarbnica składników, które mają bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie...
Dieta śródziemnomorska
DIETETYKA DZIECIĘCADieta śródziemnomorska zyskuje na popularności za sprawą tego jak zbawienny wpływ ma na organizm człowieka w przypadku niektórych chorób.
Otyłość a choroba zwyrodnieniowa
DIETETYKA DZIECIĘCAJeśli waga ciała jest niewłaściwa w stosunku do naszego wzrostu, może to prowadzić do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Ponadto często pojawia się sztywność stawów oraz ból.
Endometrioza a żywienie
DIETETYKA DZIECIĘCAEndometrioza charakteryzuje się wzrostem tkanki endometrium poza jamą macicy. Komórki wędrują za pomocą układu krwionośnego i limfatycznego do innych tkanek, w większości do jamy otrzewnej, ale zdarza się też, że do płuc oraz naczyń krwionośnych.