Otyłość a choroba zwyrodnieniowa

Otyłość a choroba zwyrodnieniowa

Wszyscy bez wyjątku powinni pamiętać, że zachowanie odpowiedniej wagi ciała jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Jeśli doprowadzimy do nadwagi lub otyłości nadmiernie obciążymy nasz układ kostno – stawowy. Zwiększy się przy tym prawdopodobieństwo występowania dolegliwości zwyrodnieniowych stawów.

Jeśli waga ciała jest niewłaściwa w stosunku do naszego wzrostu, może to prowadzić do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Ponadto często pojawia się sztywność stawów oraz ból.

Najczęściej do otyłości prowadzi:
- niewłaściwa dieta,
- złe nawyki żywieniowe,
- zbyt mała aktywność fizyczna.

Ponadto nadwaga może przyczynić się do wystąpienia chorób takich jak:
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- choroby sercowe,
- choroby naczyniowe,
- nowotwory,
- kamica pęcherzyka żółciowego.

W przypadku zwyrodnień stawów można wyróżnić następujące czynniki powiązane z otyłością:

- biochemiczne – przy nadmiernym obciążeniu mogą zostać uszkodzone stawy i zmniejszona wydolność. Najbardziej zagrożone są stawy kolanowe.
- metaboliczne – w naszym organizmie tkanka tłuszczowa odpowiada także za produkcję hormonów, m.in. leptyny, która zmniejsza apetyt i stymuluje prawidłowy podział energii. Jej wysokie stężenie może przyczyniać się do destrukcji chrząstki stawowej. Jednak badania na ten temat nie są jednoznaczne, obecnie obserwowane jest powiązanie miedzy wysokim stężeniem tego hormonu, a pojawieniem się problemów z tkanką chrząstki.

Warto zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia, wagę oraz styl życia. Jeśli widzisz pierwsze niepokojące znaki zacznij działać. Im wcześniej rozpoczniesz walkę z chorobą tym lepsze uzyskasz rezultaty.

Warto także zwrócić uwagę na codzienny sposób żywienia i aktywność fizyczną.

W naszej przychodni otrzymasz pomoc dietetyka – Sonii Orszulak, a także terapeutów manualnych, którzy pomogą zachować sprawność – Marta i Kamil.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

(NIE)Jedz do syta

(NIE)Jedz do syta

DIETETYKA DZIECIĘCA

Dobrze byłoby zakończyć posiłek z lekkim uczyciem sytości, nie doprowadzając do sytuacji, gdy zjedliśmy za dużo.

Prawdy i mity o glutenie

Prawdy i mity o glutenie

DIETETYKA DZIECIĘCA

Skonfrontujemy z rzeczywistością najczęściej powtarzane informacje dotyczące popularnego tematu związanego ze spożywaniem produktów z glutenem.

Dietetyka - Neofobia

Dietetyka - Neofobia

DIETETYKA DZIECIĘCA

Czy dziecko nie chce jeść nowych produktów? Lub produktów, które już jadło, ale kupowano je w innym sklepie więc ma inne opakowanie?

Endometrioza a żywienie

Endometrioza a żywienie

DIETETYKA DZIECIĘCA

Endometrioza charakteryzuje się wzrostem tkanki endometrium poza jamą macicy. Komórki wędrują za pomocą układu krwionośnego i limfatycznego do innych tkanek, w większości do jamy otrzewnej, ale zdarza się też, że do płuc oraz naczyń krwionośnych.