Zespół dziecka potrząsanego
Zespół dziecka potrząsanego to szereg objawów, które są konsekwencją mniej lub bardziej zaawansowanego uszkodzenia mózgu, kręgosłupa i kończyn dziecka poprzez doznany uraz.
Przykro jest nawet pomyśleć, że maluszki mogą doznać uszkodzenia poprzez „POTRZĄSANIE”, bo czym zasłużyło sobie to maleństwo, by wyładowywać się na nim? Oczywiście, dziecko wymaga uwagi, czasami nie wiemy czemu płacze, pół nocy nie pozwala zasnąć, ale przecież to tylko niemowlak, który dopiero uczy się życia, poznaje świat, uczy się komunikować z nami i otoczeniem.
A ponieważ jego mózg na początku drogi jest niedojrzały, włókna nerwowe nie są jeszcze w pełni zmielinizowane, naczynia krwionośne kruchutkie. Ponadto główka w stosunku do reszty ciała jest większa i cięższa, to mięśnie szyi początkowo nie są na tyle silne, by bez problemu ją sztywno utrzymywać. Tak więc, gdy główka niemowlaka jest narażona na potrząsanie może dochodzić do mikrourazów, zaś to jest prosta droga do zespołu dziecka potrząsanego.
Można go rozpoznać po kilku objawach takich jak:
- zaburzenia oddychania,
- zaburzenia widzenia,
- drgawki,
- apatia,
- zaburzenia świadomości.
Oczywiście stopień ich nasilenia zależy od wielkości uszkodzeń, które zaszły. W tych najgorszych przypadkach może dojść nawet do utraty wzroku, problemów w rozwoju psychoruchowym, napadów padaczkowych, mózgowego porażenia dziecięcego, problemach z odpornością, zaburzeń mowy itp.
Ale uwaga!
Nie tylko „złe zamiary” mogą doprowadzić do zespołu dziecka potrząsanego. Również nieodpowiednio wykonywane czynności mogą okazać się mieć wpływ na maluszka. Są to np.:
- podrzucanie dziecka,
- zbyt mocne kołysanie w wózku czy na rękach w górę i w dół,
- huśtanie za ręce czy nogi.
Uściślając, należy uważać na takie czynności, które zbyt gwałtowanie wprawiają maluszka w ruch i powodują gwałtowne zatrzymanie. Jest to po prostu ryzykowne.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie pozycje, jaki ruch jest dobry dla dziecka, albo potrzebujesz konsultacji czy terapii – zapraszamy do fizjoterapeutki pediatrycznej Joanny Sych.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA
Wszystko w swoim czasie
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNASzczególnie ważne jest to, by dać dziecku szansę rozwijać się w swoim rytmie.
Wzmożone napięcie mięśniowe
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAProblem wzmożonego napięcia mięśniowego jest przede wszystkim połączony z układem nerwowym. Problem najczęściej dotyczy dzieci do trzeciego miesiąca życia.
Kręcz szyi
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAJest to niewłaściwe ułożenie głowy i szyi względem tułowia, objawiające się pochyleniem głowy do boku.
Dla dziecka to za dużo
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAJesteśmy przebodźcowani, wszędzie są ekrany, migoczące świtała, hałas, szum, tempo.