Centrum
Osteopatii
Masz wpływ na chemię swojego mózgu
Załóż różowe okulary
Dlaczego sport sprawia, że patrzymy na świat w inny sposób?
Przyczyną zmiany są hormony wydzielane podczas aktywności fizycznej. Najpowszechniej znanym hormonem jest tu endorfina, nazywana potocznie hormonem szczęścia. Ta naturalna morfina (tak też można nazwać endorfinę) wytwarzana jest w przysadce mózgowej i odpowiada za dobre samopoczucie, tłumienie bólu oraz redukcję stresu. Endorfiny działają jak lek przeciwbólowy, ponieważ potrafią wpływać na receptory opioidowe w taki sposób jak morfina.
Endorfiny w akcji- Teoria euforii biegacza
Zgodnie z tą teorią, aby nastąpiła euforia biegacza niezbędny jest długotrwały wysiłek fizyczny o średniej lub wysokiej intensywności. Efekt następuje, kiedy wyczerpie się cały glikogen występujący w mięśniach, a organizm przejdzie w fazę beztlenowej produkcji energii- powstaje dług tlenowy. Brak wystarczającej ilości tlenu w mięśniach powoduje stres organizmu i w tedy wkraczają endorfiny. Łagodzą one ból zmęczonych mięśni, redukują stresu i pomagają przetrwać wyczerpujący wysiłek. Endorfiny oburzając receptory wywołują stan radości i lepszego samopoczucia.
Czy endorfiny działają w taki sposób tylko u biegaczy?
Aktywność fizyczna, podczas której może wystąpić stan euforyczny obejmuje nie tylko bieganie, ale również pływanie, narciarstwo biegowe, wioślarstwo długodystansowe, jazdę na rowerze, podnoszenie ciężarów, kulturystykę, aerobik, czy gry zespołowe takie jak koszykówka albo piłka nożna.
Sportowa chemia ciąg dalszy
Serotonina to hormon tkankowy oraz ważny neuroprzekaźnik w układzie nerwowym. Chociaż serotonina kojarzona jest z układem nerwowym to większość serotoniny produkowane jest w przewodzie pokarmowym przez komórki chromatofilne błony śluzowej jelit. Ten neuroprzekaźnik ma wpływ na nasz nastrój. Redukuje niepokój i lęk, pozwala odczuwać radość i szczęście. Serotonina reguluje również etapy snu i czuwania. Wpływa na termoregulację oraz częstotliwość oddechu.
Aktywność sportowa przez całe życie
Aktywność sportowa u dzieci
Udowodniono, że już 20 min marszu o umiarkowanej intensywności ma znaczący wpływ na poprawę aktywności mózgu dzieci i ich wyniki w testach szkolnych sprawdzających umiejętność liczenia, pisania i czytania. Aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi w organizmie, a wraz z nią dostarczane są substancje odżywcze i tlen, które pobudzają aktywność, wspierając koncentrację i kreatywność mózgu dziecka.
Aktywność sportowa dorosłych
Zdecydowana większość populacji dorosłych to osoby pracujące zawodowo. Ruch wspiera dobry nastrój oraz kreatywność w pracy. Podejmowana świadomie i systematycznie aktywność fizyczna pozwala cieszyć się długo sprawnością fizyczna i intelektualną, uodparnia na stres i zwiększa efektywność w pracy. Jak wynika z badań aktywność sportowa może poprawić naszą kreatywność o 87%.
Aktywność sportowa dorosłych
Zespół naukowców z University of Miami dowiodło, że mózgi seniorów, którzy ćwiczą regularnie i odpowiednio intensywnie, są młodsze średnio o 10 lat w porównaniu z grupą rówieśników nieaktywnych fizycznie lub zażywających zbyt małej ilości ruchu. Bezruch lub niski poziom aktywności fizycznej związany jest z wyższym ryzykiem wystąpienia i trudniejszym przebiegiem chorób takich jak demencja czy Alzheimer.
Ruch vs psychika
Co zaskakujące z przeprowadzonych przez Blumenthala badań wynika, że ćwiczenia fizyczne oddziałują pozytywnie na osoby z depresją, a ich działanie można porównać z farmakoterapią. Najlepsze efekty przynosi aerobowy wysiłek fizyczny trwający około 30-45 minut, który podejmowany jest najlepiej codziennie albo co drugi dzień. Można zacząć od zwykłych spacerów lub nordic walking. Dobrą alternatywą będą bieżnie lub rowery stacjonarne.
Jeśli chcesz poczytać więcej o wpływie ruchu na organizm, sprawdź ten artykuł:
Czy potrzebujesz więcej argumentów, aby aktywność fizyczna stała się codziennym elementem Twojego życia?
pozdrawiam serdecznie Edyta Adamczyk
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA
Reakcja po wizycie
FIZJOTERAPIADystrofia mięśniowa
FIZJOTERAPIAUkład stomatognatyczny
FIZJOTERAPIADrenaż limfatyczny a zabieg endermologii
FIZJOTERAPIACo lepsze - drenaż limfatyczny czy zabieg endermologii?