Prawdy i mity o glutenie
Skonfrontujemy z rzeczywistością najczęściej powtarzane informacje dotyczące popularnego tematu związanego ze spożywaniem produktów z glutenem. Zapraszamy do zapoznania się i dyskusji, co Waszym zdaniem jest jeszcze warte uwagi w tym kontekście, by nie dać zrobić się „w balona”.
1. Eliminacja glutenu doda energii
Jeżeli patrząc tylko na to stwierdzenie, bez dodatkowych wyjaśnień to jest to MIT! Wywodzi się ono z założenia, że gluten pochłania więcej energii do strawienia przez organizm, a co za tym idzie człowiek czuje się bardziej ospały. Jednak według Scholl of Public Health Uniwersytetu Wisconsin nie powstały jeszcze badania, które potwierdzałyby tą tezę. Takie stwierdzenie mogło mieć swój początek poprzez nie samo wyeliminowanie glutenu, ale przede wszystkim przez zmianę sposobu odżywiania. Odejście od diety opartej na wysoko przetworzonych produktach i oparcie żywienia na większym spożywaniu np. warzyw i owoców oraz produktów mniej przetworzonych. Jeżeli dobrze zbilansujesz dietę, a nie musisz odstawiać glutenu to też będziesz czuł więcej energii.
2. Gdy masz problemy z jelitami odstaw gluten
Jest w tym po części prawda, ponieważ dolegliwości związane z jelitami mają różnorodne podłoże. Zależą np. od niskiej odporności jelit, zakażenia wirusowego czy pasożytniczego, uszkodzenia tkanek itp.
Najczęściej wykluczyć gluten zaleca się w chorobach bezpośrednio współzależnych z glutenem. Jednak są też choroby, w których eliminacja tego składnika jest korzystna (np. Leśniowskiego-Crohna).
3. Gluten może być ukryty w niektórych produktach
Owszem! Producenci nie muszą podawać informacji na produkcie o zawartym glutenie, jeżeli jego ilość nie przekracza 20 ppm (mg/1kg). Może się nawet pojawić na nich znak przekreślonego kłosa, czyli międzynarodowego symbolu.
4. Odrobina glutenu może szkodzić
Badani pokazały, że spożycie nawet 50mg glutenu na dobę może spowodować uszkodzenie jelit u osób z celiakią.
5. Zdrowa dieta zawiera gluten
Tak! Tak zwana zdrowa dieta może zawierać gluten. Nieprawdą jest, że tylko produkty bezglutenowe są zdrowe. Spójrzmy na przykład na dietę śródziemnomorską, która jest korzystną dietą (oczywiście, gdy nie ma chorób wskazujących na konieczność eliminacji glutenu lub innych produktów).
6. Chleb musi mieć gluten
Nic bardziej mylnego. Można upiec/kupić chleb, który nie będzie zawierał glutenu. Do jego wypieku można użyć np. mąki kukurydzianej czy gryczanej.
7. Nieprawidłowo zbilansowana dieta bezglutenowa oznacza niedobór składników odżywczych
Jak najbardziej jest to prawdziwe stwierdzenie. Badania pokazują, że źle skomponowana dieta bezglutenowa może prowadzić do niedoborów takich składników jak wapń, fosfor, magnez, selen, miedź.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA
Dietetyka - Naturalne suplementy
DIETETYKA DZIECIĘCACzyli wszystko to co okazuje się mieć dobroczynny wpływ podczas, gdy zmagamy się z bólem brzucha, niestrawnością oraz innymi problemami związanymi z pracą układu żołądkowo – jelitowego.
Obwisła skóra - dietetyka.
DIETETYKA DZIECIĘCAJednak można starać się zapobiec powstaniu tego nieestetycznego problemu, tak by mieć dobre samopoczucie, czuć się dobrze ze swoim ciałem i nie ukrywać się pod workowatymi ubraniami.
Otyłość a choroba zwyrodnieniowa
DIETETYKA DZIECIĘCAJeśli waga ciała jest niewłaściwa w stosunku do naszego wzrostu, może to prowadzić do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej. Ponadto często pojawia się sztywność stawów oraz ból.
Ile dzieci powinny zjadać?
DIETETYKA DZIECIĘCADziś przyjrzymy się kwestii ilości posiłków u dzieci powyżej 1. Roku życia. Pokaże, że nie musisz biegać za swoim maluchem z łyżką, by choć trochę skubnął.