Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha
Samo rozejście mięśnia prostego brzucha nie jest jednostką chorobową. Można określić to objawem niewłaściwie funkcjonującego tułowia. I ważne! Nie jest to tylko dysfunkcja estetyczna, ale także funkcjonalna, a początku tego problemu można doszukiwać się znacznie wcześniej niż wystąpienie pierwszego objawu np. po ciąży.
Poprzez utrwalone niewłaściwe wzorce ruchowe, postawy czy bardzo skromną aktywność fizyczną okazać się może, że ciało w pewnej chwili będzie za słabe, by dać radę przeciwdziałać pojawiającym się obciążeniom.
Na początku drogi z rozejściem mięśnia prostego brzucha należy popracować nad właściwie działającym tułowiem – żeby dawał stabilizację i odpowiednio przenosił obciążenia. Dlatego pamiętaj, że terapia nie będzie opierać się jedynie na zamknięciu rozejścia, ale również na przywróceniu należytych funkcji brzucha oraz tułowia.
Jeżeli masz wypracowaną dobrą stabilizację tułowia to umożliwiasz innym częściom pracę w optymalnych warunkach.
Ważnym aspektem jest również oddech – co łączy go ze stabilizacją?
Otóż funkcja stabilizacyjna przepony jest skorelowana z rytmem oddechowym. Sam mięsień nie jest w stanie poruszyć czynnie tułowiem, jednak pod wpływem skurczy oddziałuje na stabilizację przez zwiększenie ciśnienia śródbrzusznego. Obie te funkcje przeprowadzane są jednocześnie. Co za tym idzie, odpowiedni sposób oddychania włącza wszystkie elementy okolicy brzucha i klatki piersiowej, stwarzając im odpowiednie warunki do pracy.
Masz problem z rozejściem mięśnia prostego brzucha? Zapraszamy do terapeutki uroginekologicznej Moniki Grzonek!
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: UROGINEKOLOGIA
Rozejście mięśnia prostego brzucha
UROGINEKOLOGIARozejście mięśnia prostego brzucha jak przedstawia definicja, to oddzielenie się na boki każdej z głów mięśnia prostego, który umiejscowiony jest w obrębie przedniej ściany brzucha, a przy tym poszerzeniem kresy białej.
Profilaktyka w rozejściu mięśnia prostego brzucha
UROGINEKOLOGIADowiedz się jak powinna wyglądać profilaktyka, która pomoże uniknąć rozejścia mięśnia prostego brzucha.
Zespół bolesnego pęcherza
UROGINEKOLOGIAJest to nieprzyjemne odczucie – parcie, ból, dyskomfort – które odczuwane jest w pęcherzu, a dolegliwości trwają dłużej niż 6 tygodni przy braku infekcji i innych przyczyn wywołujących takie problemy.
Nietrzymanie stolca i gazów
UROGINEKOLOGIALeczenie jest na wielu poziomach, jeden z nich to rehabilitacja mięśnie zwieraczy i odpowiednia dieta.