Korzonki

Korzonki

Ból korzonków, leczenie korzonków Łódź

Korzonki! Czyli trochę o Rwie kulszowej i bólach kręgosłupa.

Jak wielu z was słyszało od rodziców, dziadków czy gdzieś na ulicy dosyć popularne zdanie „złapały mnie korzonki”, albo kogoś „krzyże bolą”.

Z nomenklatury anatomicznej brzmi to śmiesznie jednak sprawa jest naprawdę poważna. 

WHO podaje, że od 60-80% społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadcza bólu kręgosłupa. 15-30% społeczeństwa dotkniętych jest bólem w tej chwili.

Jednak czy to faktycznie „korzonki” bolą?

Przyczyny bólu korzonków

Przyczyn bólów kręgosłupa są setki. Ból może wynikać zarówno z niewłaściwej techniki podniesienia 50kg worka cementu, jak i ze spędzenia 8h w pozycji siedzącej przy komputerze czy też nawet ze zwykłego „przejedzenia”.

Lekarze najczęściej zrzucają winę na zmiany zwyrodnieniowe lub dyskopatię jednak czy tak jest zawsze? Otóż nie do końca.

Oprócz kości(kręg) i dysku (krążek międzykręgowy) jest tam trochę więcej innych struktur, które można łączyć z bólem kręgosłupa.

Dolna część naszego kręgosłupa bo do niej odnosi się określenie „krzyże” faktycznie jest dużo bardziej narażona na różnego rodzaju kontuzje w związku z większym obciążeniem przenoszonym przez ten rejon kręgosłupa. Jednak ewolucja nie zostawia nas bezradnych w tej kwestii dostosowując strukturę do funkcji.

Dlatego też kręgi w kręgosłupie lędźwiowym są bardziej masywne a mięśnie silniejsze aby równoważyć obciążenia generowane przez nasze codzienne funkcjonowanie. Ale co z bólem?

Spora część społeczeństwa twierdzi, że „w tym wieku to musi boleć”.

No właśnie, że nie!

Korzonki, a zmiany zwyrodnieniowe

Nie do końca prawdą też jest, że „jak mam zmiany zwyrodnieniowe, to musi boleć”.

Ból przy tego typu problemie najczęściej wynika z napięcia w obrębie tkanek miękkich czyli struktur mięśniowo-powięziowych czy więzadeł. Zmniejszając napięcie likwidujemy ból, a zmiany zwyrodnieniowe pozostają! 

Kolejną częsta przyczyną jest owiany złą sławą „dysk”. Fakt, że krążek kręgowy jest dosyć mocno eksploatowaną strukturą powoduje częste problemy z jego funkcją. Dehydratacja(odwodnienie) krążka związana z procesem starzenia niesie za sobą upośledzenie jego funkcji, czyli przeniesienia ciężaru i amortyzacji.

W przebiegu procesu starzenia się organizmu zaburzone zostaje krążenie płynu w obrębie krążka m-k. Gdy wstajemy rano czujemy ból w kręgosłupie i sztywność ale jak się rozchodzimy to potem jest lepiej.

Znajome? W nocy gdy nasz kręgosłup nie jest obciążony osiowo krążek m-k ma możliwość „chłonięcia” płynu jak gąbka. Wstając rano obciążamy osiowo nasz kręgosłup niejako „kompresujemy” naszą gąbkę, która w tym momencie „oddaje” cały zgromadzony płyn i przez resztę dnia jest ok, aż dojdziemy do momentu gdy nasza gąbka płynu już nie ma i ponownie zaczyna robić się nieprzyjemnie ponieważ gąbka się „splaszczyła”. Wracamy więc do punktu wyjścia.

Opisując jeszcze krótko konflikt dyskowo-korzeniowy jakim np. będzie rwa kulszowa. Z czym to się je. A no gdy dochodzi do uszkodzenia krążka m-k ulega on stanowi zapalnemu. Stan zapalny= obrzęk. Gdy tak obrzęknięty krążek choć na chwilę dotknie korzenia nerwowego cały jego przebieg ulega stanowi zapalnemu i mamy promieniowanie do nogi.

Stan zapalny to znowu zahamowanie krążenia płynów w obrębie korzenia i „dysku”. Stan zapalny mija a „krążenie” dalej zaburzone i mimo wszystko dalej boli. Na szczęście można to naprawić.

Przywracając krążenie płynów, regulując ciśnienia w jakach ciała i pracując wszędzie DOOKOŁA kręgosłupa lędźwiowego likwidujemy problem właśnie tam.

Oczywiście pozostają jeszcze bóle związane z napięciem emocjonalnym, bóle typowo wynikające z tkanek miękkich i struktur mięśniowo-powięziowych ale o tym następnym razem.

Jeśli bolą Cię korzonki - zapisz się niezwłocznie na wizytę do osteopaty - Karola, Damiana lub Macieja, Adama - na pierwszą wizytę osteopatyczną  https://www.osteopatja.pl/osteopatia

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Blizna

Blizna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

BLIZNA, coś co wiele osób ma lub niestety będzie mieć. Tylko jak to jest, że powstają i czy różnią się od siebie?

Osteopatia wisceralna wstęp

Osteopatia wisceralna wstęp

OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Przyczyny powstawania przepuklin są powiązane z zaburzeniami budowy tkanek ograniczających, tworzących ściany jam ciała oraz ze zwiększonym ciśnieniem.

Choroba Leśniewskiego - Crohna

Choroba Leśniewskiego - Crohna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Choroba Crohna do tej pory nie ma jawnej etiologii, dlatego duże pole manewru ma terapia Osteopatyczna, którą przez swoją mało inwazyjność - można wprowadzić jako komponenta terapeutyczna - ale nie jako mono terapia..