Obniżenie narządów miednicy

Obniżenie narządów miednicy


Problem z którym często można się spotkać, a wiele z nas wciąż się go wstydzi to – OBNIŻENIE NARZĄDÓW MIEDNICY (czyli POP)! Poznaj czynniki ryzyka tego problemu! 

Pojawia się u ok. 6-11 % kobiet, niestety im starsza osoba tym problem się natęża. 
Do oceny stopnia obniżenia narządów płciowych stosuje się skalę POP (Pelvic Organ Prolapse Quantification).

Głównym czynnikiem wywołującym zaburzenia statyki dna miednicy jest poród siłami natury. Taki rodzaj porodu jako pierwszy zwiększa ryzyko POP 2-3 krotnie. Kolejne takie porody zwiększają prawdopodobieństwo o 20-30 %, zaś poród poprzez cesarskie cięcie nie zwiększa ryzyka.

Jedną z głównych ról w patogenezie POP u pań, które rodziły siłami natury może być uszkodzenie włókien mięśniowych mięśnia dźwigacza odbytu (awulsja, zbyt duże rozciąganie oraz mikrourazy), uszkodzenie nerwów miednicy mniejszej, a także kolagenu tkanki łącznej.

Stwierdzono, że jednostronna bądź dwustronna awulsja jest czynnikiem ryzyka pierwotnego POP. Dodatkowo wykazano powiązanie pomiędzy masą urodzeniową dziecka, a pierwotnym POP. Statystycznie u kobiet niższych niż 160 cm, które urodziły naturalnie dziecko powyżej 4 kg, POP występowało dwa razy częściej, niż u kobiet rodzących mniejsze dzieci.

Warto pamiętać, że ryzyko POP wzrasta razem z upływem lat oraz ze wzrostem wagi. Status menopauzalny jest niezależnym czynnikiem ryzyka, ponieważ mniejsze stężenie estrogenów doprowadza do zaburzeń metabolizmu kolagenu. Jego struktura staje się bardziej łamliwa i sztywniejsza, a to prowadzi do mniejszej elastyczności tkanek dna miednicy.

Również otyłość wpływa na ryzyko pojawienia się tego problemu. Wykazano, że istnieje związek między pojawieniem się POP, a wysokim wskaźnikiem BMI.

Terapią w problemach dotyczących obniżenia narządów miednicy, zajmuje się u nas terapeutka manualna i uroginekologiczna MONIKA GRZONEK.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: UROGINEKOLOGIA

Nietrzymanie stolca i gazów

Nietrzymanie stolca i gazów

UROGINEKOLOGIA

Leczenie jest na wielu poziomach, jeden z nich to rehabilitacja mięśnie zwieraczy i odpowiednia dieta.

Rozejście mięśnia prostego brzucha - historia Joanny

Rozejście mięśnia prostego brzucha - historia Joanny

UROGINEKOLOGIA

Wiele z nas boryka się z problemem rozejścia mięśnia prostego brzucha. Ale czy wiemy jak powinnyśmy postępować, gdy zauważymy pierwsze symptomy? Gdzie warto skierować swoje kroki?

Profilaktyka w rozejściu mięśnia prostego brzucha

Profilaktyka w rozejściu mięśnia prostego brzucha

UROGINEKOLOGIA

Dowiedz się jak powinna wyglądać profilaktyka, która pomoże uniknąć rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Obniżenie narządów miednicy

Obniżenie narządów miednicy

UROGINEKOLOGIA

Problem z którym często można się spotkać, a wiele z nas wciąż się go wstydzi. Pojawia się u ok. 6-11 % kobiet, niestety im starsza osoba tym problem się natęża.