Generalny Zabieg Osteopatyczny

Generalny Zabieg Osteopatyczny

Generalny zabieg osteopatyczny co to jest

Osteopatia a rytm pacjenta

Tensegracja a osteopatia

Szerzej o osteopatii

Generalny zabieg osteopatyczny co to jest

W tym artykule dowiesz się - na czym polega Generalny Zabieg Osteopatyczny i kto jest jego twórcą 

 

 Klasyczna Ostepatia stosuje procedurę o nazwie Total Body Adjustment. Jest to rutyna, która obejmuje kręgosłup oraz wszystkie duże stawy ciała. Celem Total Body Adjustment jest pozwolenie ciału jako całości przystosować się do równoważenia napięć oraz wypracowanie bardziej efektywnego sposobu radzenia sobie z grawitacją. Rutyna usuwa przyczynę, a nie skutek dysfunkcji oraz pozwala na reorganizację ciała po zakończonej terapii. Organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowo zaistniałych warunków, wprowadzonych dzięki terapii. General Osteopatic Treatment (GOT), nazywany też Ogólnym Zabiegiem Osteopatycznym zawiera w sobie badanie oraz leczenie całego ciała. Twórcą koncepcji był jeden z najwybitniejszych uczniów Andrew Taylor Stilla, czyli John Martin Littlejohn. Koncepcja została rozpowszechniona w Europie przez Johna Wernhama.

Osteopatia dostosowana do rytmu pacjenta

 Ogólny Zabieg Osteopatyczny jest dostosowany do indywidualnego rytmu oraz napięć pacjenta. Podstawą rutyny jest uwzględnienie mechaniczno-fizjologicznych zależności pomiędzy miednicą oraz całą kolumną kręgosłupa, a całym ciałem.

Ogólny Zabieg Osteopatyczny cechuje 10 punktów, tak aby zapewnić integrację oraz całościowe podejście do organizmu.

 GOT możemy określić jako rutynę. Wykonuje się go w określonej kolejności, tak aby uwzględnić w procedurze wszystkie części ciała. Zastosowanie pasywnych technik przygotowuje tkanki organizmu wpływając na układ krwionośny oraz nerwowy. Celem rutyny jest zapewnienie pacjentowi poczucia bezpieczeństwa oraz budowanie zaufania między terapeutą, a pacjentem.

 Kolejną cecha GOT jest rytm. Możemy go znaleźć w fizjologicznym funkcjonowaniu narządów i tkanek ciała. Terapeuta wykorzystuje ruchy bierne, aby sprawdzić napięcie mięśni oraz relacje między Ośrodkowy Układem Nerwowym, a Autonomicznym Układem Nerwowym. Celem GOT jest przywrócenie swobodnej interakcji struktury I funkcji tak, aby układy ciała optymalnie funkcjonowały.

 Rotacja, czyli obserwacja ruchów okrężnych będzie charakterystyczna dla Ogólnego Zabiegu Ostepatycznego. Stosowane w GOT techniki uwzględniają wszystkie płaszczyzny oraz ruchy fizjologiczne, tak aby w ruchu brały udział wszystkie tkanki.

Mobilność (ruchomość) oraz Motylność (ruchliwość), odnosi się do ruchu wszystkich żywych organizmów. Motylność to ruch na poziomie komórkowym, natomiast mobilność ma odzwierciedlenie w ruchach układu mięśniowo-szkieletowego.

Następnym punktem jest integralność artykulacyjna, którą można interpretować jako współdziałanie tkanek ze sobą. Aby to osiągnąć niezbędne jest osiągnięcie mobilności oraz motylności.

 Koordynacja polega na tym aby oddzielne części ciała działały wspólnie, zarówno strukturalnie, jak I funkcjonalnie. GOT ma na celu przywrócenie harmonii podstawowych parametrów fizjologii.

Po osiągnięciu koordynacji czas na korelację, czyli przywrócenie prawidłowego działania w aktywności molekularnej i komórkowej.

Stabilizacja jest budowana dzięki koordynacji I korelacji układów organizmu. Jest to odporność organizmu do przeciwstawienia się czynnikom wewnętrznym oraz zewnętrznym, które starają się naruszyć fizjologicznie pracujące ciało człowieka.

Tensegracja a osteopatia

 Aby lepiej zrozumieć dlaczego niezbędne jest całościowe spojrzenie na ciało człowieka, a nie jedynie fragment, który w danym momencie manifestuje dolegliwości bólowe, posłużymy się modelem biotensegracyjnym. Modelem ten odzwierciedla w uproszczony sposób zachowanie się struktur ciała, jako przestrzennego połączenia elastycznych oraz sztywnych struktur, które tworzą całość charakteryzującą się przenoszeniem obciążeń wewnątrz całej struktury. Jeśli zmienimy naprężenie między poszczególnymi elementami, struktura całego modelu ulegnie zmianie. Dlatego tak ważna jest praca z całym ciałem, aby odbudować system naturalnych

połączeń w ciele. Gdyż naprawienie lokalnego problemu, nie spowoduje, że organizm będzie działał w fizjologiczny, czyli najbardziej optymalny dla siebie sposób, a dysfunkcja lokalna może nawracać.

              

Tekst opracowany przez fizjoterapeutkę Edytę Adamczyk

Jeśli czujesz że twoje ciało wymaga terapii - zapisz się na pierwszą wizytę osteopatyczną:

tel. 530158533

www.osteopatja.pl/kontakt

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Na początku może wystąpić infekcja górnych dróg oddechowych, nawet zwykłe przeziębienie. W przypadku, gdy występuje astma, cukrzyca, choroby serca, podatność na zapalenie płuc wzrasta.

IBS i SIBO a Osteopatia

IBS i SIBO a Osteopatia

OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Jak osteopatia wpływa na mózg dziecka

Jak osteopatia wpływa na mózg dziecka

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jedną z najważniejszych osiągnięć w dziedzinie procesu uczenia się, jest rezultat badania mózgu przeprowadzone w ciągu ostatnich 20 lat.

Migrena z aurą

Migrena z aurą

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Podczas napadu migreny ma miejsce patologiczny skurcz mózgowych naczyń tętniczych, który doprowadza do słabszego przepływu krwi, co z kolei odpowiada za objawy aury.