Nerw błędny

Nerw błędny

Dlaczego nerw błędny jest taki ważny? I co z tą chorobą lokomocyjną? 

Nerw błędny odpowiada przede wszystkim za pracę serca i przewodu pokarmowego, układ oddechowy i jamę brzuszną. Poza tym sprawuje kontrolę nad unerwieniem tylnej części czaszki.

Biegnie przez klatkę piersiową, przeponę oraz otacza swoimi odnogami serce. Stanowi swoiste połączenie mózgu z jelitami, ponieważ około 80 % jego włókien przesyła informacje pomiędzy tymi dwoma ważnymi obszarami ciała.

Przyczyną choroby lokomocyjnej jest chaos informacyjny, który dociera do mózgu za pośrednictwem narządu wzroku, błędnika oraz receptorów rejestrujących ruch. Mózg otrzymuje informacje, że ciało pozostaje w stanie spoczynku, natomiast wzrok w tym samym czasie przekazuje informacje o ruchu i prędkości, co skutkuje podrażnieniem błędnika oraz aktywacją nerwu błędnego.

Do najczęstszych objawów należą wymioty i mdłości, osłabienie, bladość, ból i zawroty głowy, nadmierna potliwość lub suchość w ustach .To właśnie wymioty I mdłości, najbardziej dokuczliwe objawy, są manifestacją pobudzenia nerwu błędnego.

Co zrobić, aby wspierać prawidłowe działanie nerwu błędnego?

• Oddychanie przeponowe

• Spanie na lewym boku

• Ćwiczenia wpływające na uelastycznienie mięśni odcinka szyjnego kręgosłupa

• Zimne kąpiele

• Śpiewanie

• Masaż

• Medytacja

• Joga

Jednak należy pamiętać, że nadmierna stymulacja nerwu błędnego może spowodować omdlenie wazowagalne, niepokojące uczucie, że za chwilę stracimy przytomność.

Wszelkie wątpliwości mogą pomóc rozwiać nasi terapeuci.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Nóżka na nóżkę

Nóżka na nóżkę

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Krzyżowanie nóg rozluźnia mięśnie brzucha, przez co mięśnie pleców muszą się napiąć w celu podtrzymania kręgosłupa. Może też po dłuższym czasie spowodować ból pleców. 

Co się dzieje wewnątrz organizmu

Co się dzieje wewnątrz organizmu

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Co tak naprawdę dzieje się wewnątrz nas?

Wpływ jazdy konnej

Wpływ jazdy konnej

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jazda konna może pozytywnie wpływać na nasz kręgosłup i zdrowie, jednak ma też swoje elementy, które mogą wpływać na powstawanie urazów, kontuzji i dolegliwości bólowych.

Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Przyczyny powstawania przepuklin są powiązane z zaburzeniami budowy tkanek ograniczających, tworzących ściany jam ciała oraz ze zwiększonym ciśnieniem.