Terapia czaszkowo - krzyżowa, teoria i koncepcja

Terapia czaszkowo - krzyżowa, teoria i koncepcja

Terapia czaszkowo - krzyżowa została stworzona przez dr Wiliama Sutherlanda, który sformułował teorię o ruchu kości czaszki oraz kości krzyżowej. Koncepcja była badana oraz rozwijana przez wielu lekarzy oraz naukowców. Do najbardziej znanych osób pracujących nad koncepcją należał dr. Upledgera.

Czym jest terapia czaszkowo krzyżowa?

Terapia czaszkowo-krzyżowa (inaczej Terapia Cranio-sacralna) jest metodą wykorzystującą delikatny dotyk oraz stymulację ruchową w celu poprawy stanu zdrowia i funkcji ciała. Jest to terapia tkanki łącznej, która poprawia krążenie, a dzięki temu ukrwienie narządów oraz mobilizuje je do efektywniejszej pracy.

Jak działa system czaszkowo-krzyżowy?

Nasz system czaszkowo-krzyżowy można porównać do siłownika hydraulicznego. Obudowę w naszym przypadku stanowi opona twarda otaczająca mózg oraz rdzeń kręgowy. Odpowiednikiem płynu hydraulicznego jest w naszym ciele płyn mózgowo-rdzeniowy, którego produkcja przeważa nad wchłanianiem, dzięki czemu ciśnienie śródczaszkowe może wzrosnąć. Aby we właściwy sposób reagować na zmiany ciśnienia kości czaszki posiadają pewną elastyczność, dzięki ruchomości w szwach czaszki. Szwy czaszkowe powstają poprzez połączenie dwóch krawędzi sąsiadujących ze sobą kości czaszki.

Rytm kranialny, bo taką nazwę nosi rytmiczna zmienność ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, jest trzecim fizjologicznym rytmem naszego organizmu zaraz po biciu serca oraz rytmie oddechowym. Jest on wyczuwalny w szczególności na czaszce, kości krzyżowej oraz kończynach w postaci delikatnego pulsowania.

Na czym polega terapia czaszkowo krzyżowa?

Istotą terapii czaszkowo-krzyżowej są bardzo delikatne manipulacje i uciski w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy oraz kości krzyżowej w celu uwolnienia struktur łącznotkankowych. Praca w obrębie tych struktur wywiera wpływ na centralny układ nerwowy, a dzięki temu obejmuje całe ciało. Terapia czaszkowo-krzyżowa jest terapią holistyczną obejmującą nie tylko ciało, ale również nagromadzone w nim emocje i traumy.

Terapia dedykowana jest w szczególności osobom pozostających w długotrwałym napięciu i stresie oraz odczuwającym dolegliwości bólowe kręgosłupa. To tylko niewielka część dolegliwości z jakimi można pracować za pomocą tej metody. Terapia czaszkowo-krzyżowa daje szeroki wachlarz możliwości pracy z wieloma dysfunkcjami.

Ten rodzaj terapii wykonywany jest w naszej przez osteopatów - Macieja Kaps, Karola Turło, Adama Orszulaka i Damiana Nawrockiego.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Hallux - koślawy paluch.

Hallux - koślawy paluch.

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

HALLUX – inaczej paluch koślawy – problem ten dotyka ok. 4% populacji! Czy dotyczy również Ciebie??

Menopauza

Menopauza

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Menopauza i okres, który ją poprzedza czyli klimakterium pojawia się wówczas, gdy przysadka mózgowa spowalnia, jajniki już nie uwalniają jajeczek, a co za tym idzie przestajemy mieć możliwość zajścia w ciąże

Leczenie bólu głowy Łódź

Leczenie bólu głowy Łódź

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Ból związany jest z napięciem tkanek miękkich w rejonie głowy oraz odcinka szyjnego. Najczęstszą korelację znajdziemy pomiędzy grupą mięśni podpotylicznych i przebiegających pomiedzy nimi nerwami potylicznymi.

Szczękościsk

Szczękościsk

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zanim dobierze się rodzaj terapii, by pozbyć się szczękościsku, ważne jest ustalenie przyczyn jego wystąpienia. Ponieważ rodzaj leczenia będzie inny podczas, gdy jest to efekt stanów zapalnych czy ropni, a inny, gdy pojawi się po doznanym urazie.