Czy osteopata widzi problem tylko w łokciu?

Kogo dotyczy problem?
Zwyczajowa nazwa łokieć tenisisty sugeruje, że najczęściej tego rodzaju dolegliwości bólowe dotykają zawodników w danej, konkretnej dyscyplinie sportowej jaką jest tenis.
Nic bardziej mylnego. W grupie osób z tym rozpoznaniem zaledwie 10% stanowią tenisiści. Do powstania entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej predysponują również czynności powtarzalne wykonywane podczas pracy:
- podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów z koniecznością prostowania nadgarstka lub z wyprostowanymi kończynami górnymi w stawach łokciowych
- silne chwytanie przedmiotów i ich pociąganie
- odwracanie i nawracanie (rotacja) przedramienia, szczególnie wbrew oporowi
- ruchy prostowania (zginanie grzbietowe) nadgarstka
- kombinacja ww. ruchów, np. wkręcanie śruby z użyciem śrubokrętu z silnym zaciskiem ręki na używanym narzędziu.
Objawy
- Ból odczuwalny po zewnętrznej stronie stawu łokciowego promieniujący do przedramienia i nadgarstka
- Ból pojawia się w trakcie ruchu, uniemożliwiając wykonywania codziennych czynności takich jak czesaniem się, podnoszeniem przedmiotów lub otwieraniem drzwi
- Obecne jest uczucie osłabienia lub zmęczenia mięśni
Jak zdiagnozować? Jak wyleczyć?
U podłoża powstawania łokcia tenisisty leżą sumujące się przewlekłe przeciążenia. Pod ich wpływem ścięgno ulega przebudowie. Naczynia krwionośne docierające do nadkłykcia bocznego kości ramiennej charakteryzują się zwężonym światłem lub niedrożnością, co uniemożliwia poprawne gojenie. Co pozwala nam mówić o przeroście naczyniowo-fibroblastycznym w obrębie przyczepu mięśni prostowników, a nie jak dotąd sądzono o toczącym się tam procesie zapalnym.
Za powstawanie zmian zwyrodnieniowych w ścięgnach prostowników odpowiedzialne są miejsca niedokrwienia. Na szczególna uwagę w terapii zasługuje tętnica wsteczna promieniowa, która zaopatruje większą cześć mięśnia prostownika promieniowego krótkiego nadgarstka.
Podczas postępowania osteopatycznego należy wykluczyć inne stany patologiczne, które dają objawy charakterystyczne dla łokcia tenisisty.
- Zespół usidlenia tylnego nerwu międzykostnego, który objawia się silnym, głębokim, rozlanym bólem po bocznej stronie łokcia oraz grzbietowej stronie przedramienia.
- Dysfunkcje odcinka szyjnego kręgosłupa na poziomie segmentów C5-C6, C6-C7.
Domowe sposoby, skuteczne maści i ćwiczenia
Traktujmy je jako wsparcie w terapii, a nie jej główny filar. Właściwie dobrane będą pomagać i stanowić wartość dodaną do działań osteopaty. Lecz często zanim pacjent pojawi się w gabinecie osteopaty ma już za sobą pokaźną ilość domowych kuracji, które nie usunęły przyczyny, a jedynie czasowo złagodziły dolegliwości.
Działanie osteopaty ukierunkowane będzie na przywrócenia odpowiedniego zaopatrzenia w krew regionu nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Odtworzenie gry stawowej w odcinku szyjym kręgosłupa oraz stawach obręczy barkowej jest niezwykle ważne z punktu widzenia przechodzące tam splotu ramiennego oraz większych naczyń tętniczych, które dopiero później dają odnogi podążające nadkłykcia bocznego. Oczywiście terapia osteopatyczna jest ,,szyta na miarę’’ każdego pacjenta i uwzględnione są w niej obszary, które są powiązane np. z charakterem wykonywanej pracy czy wcześniejszymi urazami.
pozdrawiam serdecznie Edyta Adamczyk
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Migrena
OSTEOPATIA DOROSŁYCHMigrena, przez wielu pacjentów utożsamiana jest z bólem głowy, gdyż jest to jej najbardziej znany objaw. Należy pamiętać, że choroba ta jest bardziej złożona, dlatego potrzebna jest dokładna diagnostyka i odpowiednia terapia.

Nerw błędny
OSTEOPATIA DOROSŁYCHDlaczego nerw błędny jest taki ważny? I co z tą chorobą lokomocyjną?

Skręcenie kostki
OSTEOPATIA DOROSŁYCHSkręcenie kostki to częsty uraz do, którego dochodzi podczas biegania bądź na skutek nieszczęśliwie postawionej nogi. Objawia się obrzękiem i bólem.

Osteopatia to RUCH
OSTEOPATIA DOROSŁYCHKiedy kończyłem prace w państwowej służbie zdrowia zdecydowałem, że ten aspekt będę chciał propagować - będę chciał wprowadzać ruch we wszystkich segmentach i aspektach ciała!