Podróż po ścieżkach ludzkiego ciała

Podróż po ścieżkach ludzkiego ciała

Podróż po ścieżkach ludzkiego ciała

W ciele nic nie dzieje się przypadkiem...

Istnieją anatomiczne powiązania pomiędzy różnymi częściami ciała. Połączenia pomiędzy narządami, powięziami i mięśniami tworzą tkankową ścieżkę prowadząca z punktu A-wywołującego problem do punktu B, gdzie manifestuje się ból i dyskomfort. Aby zrozumieć w jaki sposób odbywa się to w naszym organizmie należy zrozumieć mechanizm bólu rzutowanego (oddalonego). Kluczową rolę odgrywa tu układ nerwowy, a właściwie część współczulna autonomicznego układu nerwowego, która przewodzi informację z narządów wewnętrznych w inny obszar ciała. Jako że połączenia pomiędzy układem trzewnym, a układem mięśniowo-szkieletowym są czynnikiem gwarantującym ich prawidłową pracę, ból rzutowany jest do miejsca w ciele mającego anatomiczny związek z organem, który w danym momencie nie pracuje prawidłowo. 

Odruch wiscero-somatyczny

Charakteryzuje się występowaniem dolegliwości somatycznych np. bólu w obrębie skóry i tkanki podskórnej, które powstały w narządzie wewnętrznym unerwianym z tego samego poziomu rdzenia kręgowego.

Przełyk

Przełyk jest częścią przewodu pokarmowego łączącą gardło oraz żołądek. Pomimo swojej mięśniowo-błoniastej struktury problemy z właściwym działaniem tego organu oddziałuja na inne części naszego ciała. Skutkiem dysfunkcji w obrębie przełyku jest ból w obrębie przejścia szyjno-piersiowego (C7-Th5), stawów głowy (szczytowo-potylicznego i szczytowo-obrotowego) oraz lewego obojczyka. Pojawiać mogą się również bóle imitujące bóle sercopochodne.

Przez żołądek do... bólu pleców?

Spróbujmy odruch wisceralno-somatyczny wytłumaczyć na podstawie dysfunkcji żołądka. Występowanie wrzodów żołądka wpływa na jego nadmierne napięcie. Impulsy o dysfunkcji są przesyłane do układu nerwowego, który wysyła je również do skóry, tkanki podskórnej oraz mięśni przykręgosłupowych w na poziomie Th6-Th9, gdyż z tego poziomu pochodzi unerwienie współczulne dla żołądka. Jakich dolegliwości możemy się jeszcze spodziewać? Problem z żołądkiem może się również manifestować poprzez bóle lewego barku i lewego ramienia oraz bóle głowy. Obserwować można nadmierne napięcie mięśni: przepony (skutkujące zaburzeniami oddychania), lewego mięśnia prostego brzucha oraz mięśnia czworobocznego.

Coś mi leży na wątrobie

Wątroba to największy gruczoł ludzkiego ciała zlokalizowany w górnej części jamy brzusznej tuż pod żebrami z prawej strony ciała. Jej kształt uzależniony jest od narządów, z którymi sąsiaduje. Ze względu na pełnione w organizmie funkcje jest bogato unaczyniona oraz zaopatrywana.

Gdy funkcjonowanie wątroby nie jest prawidłowe, mogą występować:

  • Dysfunkcje prawego barku
  • Ból w górnym odcinku kręgosłupa szyjnego (C3-C5) oraz podstawy czaszki związany z połączeniem wątroby z nerwem błędnym.
  • Dysfunkcje w obrębie kręgów odcinka kręgosłupa od Th6-TH9, powiązanie przez układ współczulny.

Jelita, czyli nasz drugi mózg

Kondycja jelit ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, kondycję oraz sprawność.

Jelito cienkie 

 Skutkami nieprawidłowej pracy jelita cienkiego są dysfunkcję odcinka piersiowo-lędźwiowego kręgosłupa ze względu na działanie siły ciągnących krezki, które ograniczają swobodny ruch jelita cienkiego. Bóle prawego stawu krzyżowo-biodrowego związane są z zaburzeniami zastawki krętniczo-kątniczej. W związku z występowaniem odruchu wiscero-somatycznego dysfunkcję jelita cienkiego mogą wpływać na obszar podstawy czaszki, górnego odcinka kręgosłupa szyjnego oraz kręgi piersiowe od Th9 do Th11.

Jelito grube

W przypadku jelita grubego lista skutków jego złego funkcjonowania jest obszerna. Rozpoczynając od bólu obszarów przejścia piersiowo-lędźwiowego, lędźwiowo-krzyżowego i stawów krzyżowo-biodrowych. W przypadku nadmiernego napięcia okrężnicy wstępującej oraz zstępującej przez połączenia powięziowe wzrasta napięcie mięśnia lędźwiowego większego. Patologiczne napięcie w tym rejonie ciała powoduje zablokowanie w obrębie stawu krzyżowo- biodrowego. Dysfunkcja okrężnicy wpływa na zaburzenie funkcji nerki i wątroby ze względu na połączenia więzadłowe pomiędzy wymienionymi narządami wewnętrznymi. Ufiksowanie kątnicy do tylnej powierzchni otrzewnej ściennej ma wpływ na przepływ krwi w tętnicy biodrowej zewnętrznej, a w konsekwencji na ukrwienie kończyny dolnej. Pewnie nie zdawałeś sobie sprawy z tego brak ruchomości w obrębie jelita grubego może wpływać na unerwienie kończyny dolnej oraz powodować bóle i ubytki czucia w obrębie uda. 

W jaki sposób zadbać o jelita, aby ustrzec się bólu pleców?

Unikaj:

  • Alkoholu
  • Papierosów 
  • Solonych przekąsek
  • Żywności wysoko przetworzonej
  • Produktów bogatych w tłuszcz zwierzęcy
  • Dosładzanych soków

Nie stroń od:

  • Aktywności fizycznej- przynajmniej 30 min dziennie, 3 razy w tygodniu. Ćwiczenia powinny być urozmaicone, a ich dopełnieniem powinna być dowolna ulubiona forma aktywności np. taniec lub pływanie.
pozdrawiam serdecznie 
Edyta Adamczyk

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Rwa kulszowa - nawet damy dotyka

Rwa kulszowa - nawet damy dotyka

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Rwa kulszowa to problem, który może dotyczyć każdego z nas. Osteopatia może Ci pomóc wrócić do zdrowia!

Bezsenność

Bezsenność

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jeśli cierpisz na insomnie oznacza to, że masz zaburzenia rytmu snu, jest on wówczas bardzo lekki, tak jakby mózg pozostawał w trybie czuwania.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Dość tego! Znów nie mogę chodzić, schylać się - jakbym miał 80 lat!

Manipulacje trzewne korzyści

Manipulacje trzewne korzyści

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Wyszukaj po tagach:

osteopatia narządy połączenia