Przepona

Przepona

Jest nie tylko głównym mięśniem oddechowym, ale również wpływa na funkcję narządów wewnętrznych. Jest bardzo ważnym elementem naszego ciała, a jej nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do dolegliwości związanych z całym organizmem. 

Przepona jest mięśniem, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Posiada otwory przez które przechodzą ważne naczynia, nerwy oraz narządy wewnętrzne (aorta, nerw błędny). W trakcie oddychania porusza się ok. 2-3cm, natomiast przy głębokim wdechu może nawet i do 10cm. Niestety wiele czynników zaburza jej funkcjonowanie, co może prowadzić do różnych dysfunkcji. 

Ważną funkcją przepony jest regulacja ciśnienia pomiędzy jamami ciała. Stanowi ona wsparcie ciała dla kręgosłupa podczas ruchu, a dysfunkcje jej ułożenia wpływają na postawę. 

W momencie kiedy praca przepony jest zła może dochodzić do zaburzeń wentylacji, a w konsekwencji obkurczania się naczyń krwionośnych i zmniejszeniu dopływu krwi do mózgu. 

Może to objawiać się

    • obniżeniem motoryki

    • większą wrażliwością na ból 

    • problemami z ciśnieniem

    • obniżeniem zdolności intelektualnych 

Przepona również ma ważny wpływ na układ trawienny. Przechodzący przez nią przełyk będzie wiązał się z zaburzeniami takimi jak zgaga bądź refluks. Dysfunkcje w ruchomości przepony będą również wpływały na ruch narządów wewnętrznych i mogą skutkować pojawieniem się zespołu jelita drażliwego oraz zaburzeniem w obrębie pracy narządów miednicy mniejszej. 

W przeponie znajdują się również receptory hamujące współczulną część układu nerwowego na rzecz części przywspółczulnej. Może to dawać uczucie wyciszenia i relaksu. 

Przepona jest bardzo ważnym narządem naszego ciała mającym wpływ na wiele układów oraz narządów. Odpowiednie techniki zdecydowanie poprawią jej funkcjonowanie.

W problemach związanych z przeponą zapraszamy na pierwszą wizytę do osteopaty.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Skrócenie nogi a ruchomość narządów wewnętrznych

Skrócenie nogi a ruchomość narządów wewnętrznych

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czy coś oprócz mięśnia może powodować pozorne skrócenia kończyn?

Migrena z aurą

Migrena z aurą

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Podczas napadu migreny ma miejsce patologiczny skurcz mózgowych naczyń tętniczych, który doprowadza do słabszego przepływu krwi, co z kolei odpowiada za objawy aury.

W poszukiwaniu zdrowia

W poszukiwaniu zdrowia

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Początek tej dziedziny nauki sięga korzeniami do XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, jej twórcą był Andrew Still. Miał on na celu szukanie zdrowia, nie chciał zatruwać ciała lekami, a pomóc mu w naturalny sposób reagować. 

Krew w kale

Krew w kale

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czasami jednak zdarza się, że krwi nie widać gołym okiem, jest to tzw. krew utajona, bądź kał może mieć smolistą formę (bardzo ciemny bądź czarny kolor), co prawdopodobnie oznacza krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego...