Mięśnie brzucha u niemowlaka

Mięśnie brzucha u niemowlaka

Mięśnie brzuszka u niemowlaka – dowiedz się jak możesz je wzmacniać!

Pewnie obiło Wam się o uszy, że dzieci na początku swojej drogi mają słaby brzuszek… A ponieważ odgrywa on ważną rolę w rozwoju naszych skarbów, warto zwrócić uwagę na to, by się prawidłowo rozwijał i wzmacniał.

Oczywiście nie tylko same mięśnie brzucha odgrywają ważną rolę. Na prawidłowy rozwój dziecka składa się wiele, wiele czynników. Wszystkie mięśnie są ważne, a spełniają swoją rolę przede wszystkim wtedy, gdy ze sobą współpracują. Bo jak to się mówi, nie liczy się ilość, a jakość!

U noworodka jego brzuszek nie zapewnia mu stabilności, dopiero z czasem nabiera on właściwej formy. Gdy układ dojrzewa i zmienia się rozkład napięcia mięśniowego, tułów staje się stabilniejszy i jest bazą do wykonywania różnych ruchów.

Jedną z ważnych funkcji jakie spełniają mięśnie brzucha jest kontrola ustawienia miednicy i poruszania się (obrotów, pełzania, czworakowania, siadania, sięgania swoich stóp itd.).
Podczas zabawy z dzieckiem, warto więc zwrócić trochę uwagi na ćwiczenia, które wzmocnią jego mięśnie brzuszka i zmobilizują go do pracy.

Jednym z takich ćwiczeń może być:

Należy położyć maluszka na plecach, na podłożu niezbyt miękkim – np. dywan, mata, wówczas zacząć pokazywać mu zabawkę umiejscowioną na wysokości jego pępka. To zaangażuje jego brzuszek i nauczy odruchu sięgania w stronę kolan.

Jak fizjoterapeuta dziecięcy pomaga?

Fizjoterapeuta dziecięcy może pomóc w poprawie mięśni brzucha u niemowlaka poprzez stosowanie szeregu specjalistycznych technik.

W przypadku niemowląt, które mają trudności z mięśniami brzucha, fizjoterapeuta dziecięcy może przeprowadzić specjalistyczne badanie, które pozwoli na ocenę poziomu rozwoju ruchowego i postawy dziecka.

Na podstawie tej oceny, fizjoterapeuta będzie mógł zaproponować specjalistyczne ćwiczenia, które pomogą w poprawie napięcia mięśni brzucha.

Zapisz się niezwłocznie na terapię - link poniżej 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Metoda NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Metoda NDT-BOBATH, jest bardzo wszechstronna, wspiera rozwój niemowląt oraz wcześniaków. Chodzi o to, by jak najbardziej usprawnić dziecko i przygotować do możliwie niezależnego funkcjonowania w przyszłości.

Przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jest to częsta wada wrodzona niemowląt, która powstaje w wyniku niezamknięcia się pierścienia pępkowego po odcięciu pępowiny. Jest widoczna jako uwypuklenie w okolicy pępka. 

Zespół dziecka potrząsanego

Zespół dziecka potrząsanego

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Mózg na początku drogi jest niedojrzały, włókna nerwowe nie są jeszcze w pełni zmielinizowane, naczynia krwionośne kruchutkie, gdy główka niemowlaka jest narażona na potrząsanie może dochodzić do mikrourazów.

Wszystko w swoim czasie

Wszystko w swoim czasie

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Szczególnie ważne jest to, by dać dziecku szansę rozwijać się w swoim rytmie.