Rozejście mięśnia prostego brzucha

Dziś przedstawimy Wam ważny temat, z którym powinny zapoznać się wszystkie kobiety, przyszłe mamy, ale także panowie.
Rozejście mięśnia prostego brzucha jak przedstawia definicja, to oddzielenie (rozsunięcie) się na boki każdej z głów mięśnia prostego, który umiejscowiony jest w obrębie przedniej ściany brzucha, a przy tym poszerzeniem kresy białej.
Głowy mięśnia prostego sąsiadują ze sobą w pewnej odległości, a między nimi umiejscowiona jest łącznotkankowa struktura, która nazywana jest KRESĄ BIAŁĄ! Jej szerokość jest indywidualna u każdego człowieka, nie ma przyjętych jednych norm, po których jednoznacznie można określić rozejście mięśnia prostego brzucha.
Biorąc pod uwagę rozbieżności w budowie każdego z nas i tego, że normy są niesprecyzowane, do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Ponieważ dla jednej kobiety niecałe 2 cm szerokości to dużo, a dla drugiej nie.
Rozejście mięśnia prostego brzucha (RMPB) najczęściej ujawnia się jako uwypuklenie w linii środkowej ciała, zwłaszcza w punkcie gdzie występuje największe oddalenie między głowami mięśnia prostego (w okolicy pępka i powyżej).
Uwzględniając to w jakim stanie jest kresa i jakie jest rozejście, po porodzie można również zauważyć zagłębienie wzdłuż kresy białej.
Oto najczęstsze konsekwencje rozejścia mięśnia prostego brzucha:
- problemy estetyczne – powstaje wówczas tzw. brzuszek ciążowy, na który ciężko cokolwiek zaradzić nawet ćwiczeniami i redukcją masy ciała,
- przepukliny – które w tym przypadku pojawiają się w tkankach jamy brzusznej,
- zaburzenia statyki narządów wewnętrznych – a jaśniej mówiąc obniżenie narządów,
- pogorszenie procesów trawiennych, gazy, wzdęcia i zaparcia,
- bóle brzucha,
- trudniejszy poród, poprzez brak wsparcia ze strony mięśni brzucha,
- problemy z odcinkiem lędźwiowo – krzyżowym,
- nietrzymanie moczu, gazów, stolca,
- obniżenie narządów miednicy mniejszej,
- wpływ na postawę np. przeciążenie stawów biodrowych, kolanowych, kręgosłupa,
- problemy z oddychaniem – co jest związane ze zmniejszeniem ruchomości przepony i zablokowaniem klatki piersiowej.
Oto kilka zaleceń, których warto przestrzegać, by nie narażać się na powyższy problem.
1. Zwrócić uwagę na czynniki ryzyka: zła postawa ciała, dysbalans mięśniowo – powięziowy, duży przyrost masy ciała w ciąży, otłuszczenie narządów wewnętrznych, osłabienie kresy białej związane ze zbyt wysokim ciśnieniem śródbrzusznym lub przetrenowaniem, za duże napięcie mięśnia prostego brzucha.
2. Dobrze jest być pod KONTROLĄ TERAPEUTY, który poza wdrożeniem odpowiedniej terapii manualnej i uroginekologicznej, pokaże jakie ĆWICZENIA warto wykonywać.
3. Warto zwrócić uwagę na dobór DIETY.
4. Odpowiedni sposób WSTAWANIA i KŁADZENIA SIĘ (tak by nie napinać nadmiernie brzycha).
5. Zwracać uwagę na POSTAWĘ!
6. NIE DŹWIGAĆ! Jeżeli jednak jest taka konieczność, warto wiedzieć jak wykonać to we właściwy sposób.
7. Z pomocą terapeuty warto POZNAĆ SWOJE CIAŁO, tak by w świadomy sposób generować prawidłowe napięcia i rozluźnienia.
Na terapii uroginekologicznej otrzymacie więcej cennych informacji i będziecie mieli możliwość pracy nie tylko nad rozejściem mięśnia prostego brzucha. Zapraszamy do Moniki Grzonek.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: UROGINEKOLOGIA

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
UROGINEKOLOGIAOkoło 30-50% osób cierpi na ten problem, a aż 10% przed 40 rokiem życia. W przedziale od 40 do 60 roku staje się bardziej zaawansowana ta dolegliwość, co z czasem staje się uciążliwe w życiu codziennym.

Bolesne miesiączki
UROGINEKOLOGIADrogie Panie, czy macie bolesne miesiączki?
Czy wiecie dlaczego tak się dzieje?
Co z tym możecie zrobić?

Wulwodynia
UROGINEKOLOGIATo kobieca dolegliwość, dla której charakterystyczne jest odczuwanie bólu sromu, który utrudnia zarówno stosunek płciowy jak i siedzenie lub uprawianie aktywności fizycznej.

Zespół bolesnego pęcherza
UROGINEKOLOGIAJest to nieprzyjemne odczucie – parcie, ból, dyskomfort – które odczuwane jest w pęcherzu, a dolegliwości trwają dłużej niż 6 tygodni przy braku infekcji i innych przyczyn wywołujących takie problemy.