Kolka u noworodków
Kolka u noworodków to dość częsta przypadłość.
Inaczej mówiąc jest to ostry, kłujący ból brzucha. Wyróżnić możemy jelitową, nerkową, śledzionową oraz wątrobową. Wspólnym mianownikiem każdej z nich jest charakter, bólu – kłujący w jamie brzusznej.
Za jej wystąpienie odpowiada najczęściej rozciąganie się tkanek, w których znaleźć można receptory bólowe, albo też mogą to być skurcze mięśniówki gładkiej, która próbuje walczyć z oporem (np. miedniczki nerkowej podczas kolki nerkowej czy wątroby w kolce wątrobowej).
Podczas kolki jelitowej symptomy są następujące:
- skurcze,
- ostre bóle jelit,
- mogą też pojawić się: nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia łaknienia.
Są one uwarunkowane błędem dietetycznym, ostrym zatruciem pokarmowym, infekcją, niedokrwienie jelit oraz różne postaci organicznej bądź czynnościowej niedrożności czy też zwężeniu jelit. Takie bóle kolkowe trwają najczęściej około 1-3 minut, ich częstotliwość jest co kilka do kilkunastu minut.
Kolka gazowa to także częsta odmiana u dzieci. Podczas niej rozciągają się jelita poprzez nagromadzone gazy, a co za tym idzie, dochodzi do bolesnego skurczu żołądka oraz jelit – który jest spowodowany koniecznością wydalenia nagromadzonego powietrza (połykanego podczas spożywania posiłków) w przewodzie pokarmowym.
Najczęściej u noworodka kolka pojawia się w okresie między 3 a 12 tygodniem życie. Może pojawić się oczywiście także w późniejszych miesiącach życia.
Nie wolno lekceważyć nasilających się objawów, specjalista powinien obejrzeć niemowlę oraz zaproponować terapię i ewentualne zmiany w życiu codziennym.
Ważna jest przy tej dolegliwości profilaktyka jak np. zwrócenie uwagi, aby dziecko nie łykało podczas karmienia nadmiernej ilości powietrza, czy na fakt, aby pokarm ze butelki leciał kroplami a nie strumieniem.
Oczywiście zaleceń jest wiele.
Ale najważniejsze, aby zdiagnozować problem i podjąć właściwą terapię.
W naszej przychodni pracą z niemowlętami zajmują się osteopaci – Adam i Maciej, a także fizjoterapeutka pediatryczna Joanna.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECI
Dlaczego chodzi na palcach?
OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECIKażde dziecko jest inne!
OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECIKrzyś najpierw zainteresował się kinestetyką, czyli ruchem, Majeczka uwielbia barwy, czyli bodźce wizualne, Antek kocha śpiewanie mruczanki - słuchowiec...
Doświadczenia niemowląt
OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECITo jakie dziecko ma doświadczenia w pierwszych latach życia, ma ogromny wpływ na budowę jego mózgu, który się rozwija.
Kręcz szyi
OSTEOPATIA NIEMOWLĄT I DZIECIKręcz szyi to nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę