Metoda NDT-Bobath
Przybliżymy Wam metodę NDT-BOBATH, która bardzo wszechstronnie wspiera rozwój niemowląt, czy wcześniaków. Metoda ta została stworzona przez małżeństwo Bobath, zajmujących się neurologią oraz fizjoterapią. Zauważyli oni pewną prawidłowość dotyczącą dzieci, które mają zmianę w ośrodkowych układzie nerwowym (OUN) lub pewnego rodzaju ruchowe dysfunkcje. Mianowicie doszli do wniosku, że dzieci te w inny sposób odbierają wrażenia czuciowe. W związku z pewną niesprawnością, dzieci nie potrafią do końca postępować ze swoim ciałem, wykonują nieprawidłowo niektóre ruchy i w inny sposób odczuwają.
Metoda NDT-BOBATH wspiera dzieci w tym, by maksymalnie wykorzystać ich możliwości mimo trudności. Chodzi o to, by jak najbardziej usprawnić dziecko i przygotować do możliwie niezależnego funkcjonowania w przyszłości.
Teraz kilka słów o wskazaniach do terapii. Metoda NDT-BOBATH jest wskazana w przypadkach:
- kręcz szyi,
- ortopedyczne problemy,
- porażenie splotu barkowego,
- nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz ruchy kończyn, brak poczucia równowagi, umiejętności chwytnych,
- zaburzenia napięcia mięśniowego,
- problemu z kontrolowaniem główki i tułowia,
- uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego : schorzenia zapalne i zwyrodnieniowe, urazy mózgowo- czaszkowe)
Metoda jest wskazana dla niemowląt, wcześniaków i małych dzieci.
Jak wygląda terapia?
Na samym początku terapeuta obserwuje to w jaki sposób dziecko się porusza, jak wyglądają ruchy, które dziecko wykonuje w sposób dla siebie naturalny. Przeprowadza także rozmowę z rodzicami, by uzyskać jak najwięcej informacji.
Ważnymi informacji są: przebieg porodu, stan zdrowia, sposób spędzania czasu, zachowanie. Co ważne, terapeuta daje kilka minut rodzicom na pokazanie tego w jaki sposób trzymają dziecko, jak jest przystawiane do piersi, w jaki sposób bawią się z dzieckiem, to istotne z punktu widzenia powodzenia całej terapii.
Rodzice potrzebują nauczyć się jak prawidłowo postępować z maleństwem.
To co szczególnie istotne, to to, że w czasie terapii pracuje cało ciało, a nie tylko poszczególne kończyny, to właśnie wszechstronne podejście metody powoduje jej niezwykłą skuteczność.
Metodę BOBATH w naszej przychodni stosuje fizjoterapeutka dziecięca Joanna Sych.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA
Pierwsze 30 dni życia Twojego dziecka
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAObniżone napięcie mięśniowe
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNADziecko z obniżonym napięciem mięśniowy, można określić, że wydaje się „luźne”, jakby przelewało się przez ręce.
Nauka przez zabawę
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAOczywiste jest, że umiejętność uniesienia głowy oraz klatki piersiowej ma znaczenie dla dalszych etapów poruszania się dziecka, np. w pozycji czworaczej.
Kręcz szyi
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAJest to niewłaściwe ułożenie głowy i szyi względem tułowia, objawiające się pochyleniem głowy do boku.