Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę

Zabawa z dzieckiem nie musi być jedynie przyjemna, ale też efektywna pod względem zdrowotnym. Dziś przybliżymy Wam kilka zabaw, którym warto poświęcić „pięć minut”, mogą okazać się potrzebne Waszemu potomkowi.

Oczywiste jest, że umiejętność uniesienia głowy oraz klatki piersiowej ma znaczenie dla dalszych etapów poruszania się dziecka, np. w pozycji czworaczej.

Wysoki podpór ma miejsce wówczas, gdy nasz szkrab podczas leżenia na brzuszku zaczyna podpierać się mając przy tym wyprostowane ręce, a głowa jest wysoko uniesiona. Podczas tej pozycji maluch powinien opierać się na nasadach dłoni, zaś palce powinny być skierowane w kierunku ruchu. Ponadto ważne, by łokcie były lekko ugięte, głowa nie chowała się w barkach-szyja powinna być widoczna, pośladki napięte, a nogi w miarę swobodne.

Taka pozycja jest o tyle ważna, że: 

- wskazuje na coraz lepszą stabilizację obręczy barkowej,

- jest bazą do coraz bardziej skomplikowanych ruchów,

- świadczy o dobrej współpracy mięśni tułowia,

- ma ważną rolę podczas nabierania coraz to lepszej kontroli na żuchwą czy językiem (okolicy orofacjalnej).

Przykładowa zabawa może polegać na np. wybraniu jakiegoś przedmiotu, którego maluszek nie zna lub bardzo lubi się nim bawić (nie zbyt duży), żeby okazał nim zainteresowanie. Następnie wsunąć je pod jego klatkę piersiową, wówczas powinno to „wymusić” na nim chęć sięgnięcia po nie i sprowokować do przyjęcia pozycji wysokiego podporu. Pierwsze próby oczywiście nie muszą być idealne, ale to właśnie ćwiczenia czynią mistrza.

Po więcej porad oraz na sprawdzenie z dzieckiem zapraszamy do naszej terapeutki pediatrycznej – Joanny Sych.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Metoda NDT-Bobath

Metoda NDT-Bobath

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Metoda NDT-BOBATH, jest bardzo wszechstronna, wspiera rozwój niemowląt oraz wcześniaków. Chodzi o to, by jak najbardziej usprawnić dziecko i przygotować do możliwie niezależnego funkcjonowania w przyszłości.

Problemy z integracją sensoryczną Łódź

Problemy z integracją sensoryczną Łódź

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Było widać, że chłopiec mimo żywego zainteresowania zabawką nie panował nad swoim ciałem, czuł się niestabilnie i mało bezpiecznie wykonując jakiekolwiek ruchy rączkami czy nogami, które wymagałyby oderwania ich od podłoża.

Wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Problem wzmożonego napięcia mięśniowego jest przede wszystkim połączony z układem nerwowym. Problem najczęściej dotyczy dzieci do trzeciego miesiąca życia.

Pozycja siedząca - kiedy przychodzi na nią czas?

Pozycja siedząca - kiedy przychodzi na nią czas?

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Twoje dziecko ma już 6 miesięcy? I jeszcze nie siedzi? Rodzice maluchów na pewno nie raz słyszeli to pytanie. Nawet jeśli do tej pory byli spokojni o rozwój swoich dzieci, to często takie pytanie rodzi niepewność.