Probiotyki w stresie

Stresu doświadcza każdy z nas, zwłaszcza codziennym pędzącym, ekspresowym i nerwowym stylu życia. Jak definicja mówi jest to proces, za pomocą którego czynniki środowiskowe zagrażające równowadze organizmu lub ją naruszające i za pomocą którego reaguje na zagrożenie. Często ta reakcja na zagrożenie sprowadza się do najprostszego „walcz lub uciekaj”, to zaś pociąga za sobą szereg zmian hormonalnych w organizmie człowieka.
O ile krótkotrwały stres może mieć wpłynąć np. motywująco, o tyle długotrwały obniża odporność, może prowadzić do atrofii i obniżenia masy mózgowej, zaburzeń neurodegeneracyjnych, poznawczych oraz pamięci. Ponadto przewlekły stres ma również szkodliwy wpływ na układ krwionośny oraz na układ pokarmowy w postaci np. modyfikowanie apetytu, przyspieszenie pasażu jelitowego, zaburzenie procesu absorpcji jelitowej i przepuszczalności jelita, zaostrzenie bądź wznowienie procesu zapalnego.
Naukowcy podkreślają dwutorową zależność pomiędzy mikrobiomem a stresem. Wpływa na skład mikroorganizmów, zaś mikrobiom odgrywa określoną rolę w modyfikacji odpowiedzi na stres i i funkcjonowanie mózgu.
Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że obecność stresu wpływa na skład mikrobioty, obniża zawartość bakterii. U myszy pozbawionych całkowicie mikrobioty wykazano, że zwierzęta dużo bardziej reagowały na stresor o średniej intensywności niż te, które były w grupie kontrolnej. Po kolonizacji przewodu pokarmowego mikrobami od myszy z grupy kontrolnej odpowiedź została częściowo wyciszona.
Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła kryteria dla preparatów probiotycznych, które brzmią m.in.:
- brak działania patogennego
- zdolność adherencji do komórek nabłonkowych
- pochodzenie z mikrobiomu człowieka.
Powinno się pamiętać, że właściwości probiotyków są szczepozależne. Co w praktyce oznacza, że dane szczepy mogą wywierać różne efekty na dany organizm. Warto więc wybrać preparat, w którym jednoznacznie określony jest szczep i dawka oraz którego skuteczność jest udokumentowana w badaniach klinicznych.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA

Pierwsza wizyta u Dietetyka
DIETETYKA DZIECIĘCAJeśli masz problem z doborem diety, zmagasz się z różnymi chorobami, nie wiesz jak stracić zbędne kilogramy, chcesz się czuć zdrowsza/y, pełna/y sił witalnych i dostać zastrzyk energii, z przysłowiowym „kopniakiem” do działania, to pomoc dietetyka jest właśnie dla Ciebie!

Szparagi
DIETETYKA DZIECIĘCAJest to warzywo, które naturalnie występuje w klimacie śródziemnomorskim. Jednak znaleźć możemy je prawie wszędzie. Częścią jadalną są młode pędy, inaczej nazywane wypustkami szparagów.

(NIE)Jedz do syta
DIETETYKA DZIECIĘCADobrze byłoby zakończyć posiłek z lekkim uczyciem sytości, nie doprowadzając do sytuacji, gdy zjedliśmy za dużo.

Zmiany preferencji żywieniowych u dzieci
DIETETYKA DZIECIĘCATo coraz częstszy dylemat, z którym rodzice wraz z dziećmi zgłaszają się do gabinetu dietetyka.