Problem z jedzeniem
Czy karmienie dziecka może sprawić problem?
Wielu z nas przechodzi przez etap mniejszej lub większej niechęci do jedzenia pewnych produktów czy potraw, albo okresu, gdy ochota jest tylko np. na grzanki z dżemem i nie ma zmiłuj, wszystko inne jest blee. Na szczęście takie fazy w miarę szybko mijają.
Jednak co, gdy nie miną? Co w przypadku, gdy niechęć do jedzenia się nasila, dziecko odmawia spożycia posiłku? Jeżeli trafiło na Ciebie i masz w domu wyjątkowego niejadka to jest kilka sposób, które mogą pomóc Wam przejść przez ten etap.
Jako dietetyk, który zajmuje się miedzy innymi pracą z dziećmi z neofobią, wiem, że rad i sposobów jest wiele, ale niestety nie wszystkie pomocne. Na portalach społecznościowych też trudno przebrnąć przez stos rad, często mylnych i sprzecznych.
Pamiętajcie! Niezależnie od sytuacji Waszego dziecka, nie jesteście sami!
Jakie problemy związane z jedzeniem mogą Was dotyczyć? Oto najczęstsze:
Neofobia – lęk przed nowymi rzeczami, skrajnie negatywne podejście i złe reakcje na nowe jedzenie.
Trudności w jedzeniu – czyli dziecko je mniej niż ok. dwadzieścia produktów, przy rezygnacji z jednych nie zastępuje ich innymi produktami. Najczęściej spożywa zupełnie coś innego niż reszta rodziny, wykazuje niechęć do całych grup produktów. Jedzenie może wywoływać przygnębienie.
Selektywne zaburzenie odżywiania – trochę podobna sytuacja do trudności w jedzeniu. Mimo, że oficjalnie nie diagnozuje się tego problemu, to w wielu przypadkach pojęcie używane jest, gdy ograniczono zakres przyjmowanego pożywienia i odrzuca się nieznane produkty.
Awersja pokarmowa – może wystąpić wskutek traumy, złych doświadczeń, choroby. Pojawia się uogólniony lęk towarzyszący jedzeniu. Może być połączony z innymi problemami żywieniowymi.
Zaburzenia odżywiania – jak określa Amerykańskie Stowarzyszenie Mowy i Słuchu jest to trudność w nabieraniu pokarmu do ust, ssaniu, przeżuwaniu oraz połykaniu go.
Jeżeli występuje u Ciebie, Twojego dziecka lub bliskiej Ci osoby problem z żywieniem warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Zapraszamy na konsultację do dietetyka – Sonii Orszulak.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: DIETETYKA DZIECIĘCA
Dietetyka - Pasożyty
DIETETYKA DZIECIĘCAParazytologią zainteresowałem się już 10 lat temu. Stwierdziłem na logikę, że skoro jest na zewnątrz miliony mrówek i korników i roztoczy, to musi być wewnątrz nas także ich miliony...
Zmiany preferencji żywieniowych u dzieci
DIETETYKA DZIECIĘCATo coraz częstszy dylemat, z którym rodzice wraz z dziećmi zgłaszają się do gabinetu dietetyka.
Dietetyka - Nadwaga i otyłość
DIETETYKA DZIECIĘCAWarto wiedzieć, że nie są to tylko problemy natury estetycznej – jest to znacznie bardziej złożony problem, który może doprowadzić niestety nawet do śmierci.
Dieta redukcyjna
DIETETYKA DZIECIĘCADowiedz się jak może wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta i na co warto zwrócić uwagę.