Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna

Problem, podczas którego dochodzi do wydostania się narządu, bądź jego części poza jamę, w której znajduje się w warunkach fizjologicznych.

Przepukliny można podzielić na wrodzone lub nabyte, zewnętrzne lub wewnętrzne. W odniesieniu do przepuklin zewnętrznych, worek przepuklinowy wraz z zawartością uwypukla się na zewnątrz ciała.

Zaś przepukliny wewnętrzne mają miejsce, gdy narządy uwypuklają się z jednej jamy ciała do drugiej, w której w naturalnych warunkach nie występują, np. z jamy brzusznej do jamy klatki piersiowej.

Miejsce w ścianie brzucha (lub innej jamy), przez które wydostaje się przepuklina, nazywamy wrotami przepukliny. Przez wrota przepukliny wydostaje się worek przepuklinowy oraz jego zawartość, zależna od rodzaju przepukliny.

Przyczyny powstawania przepuklin są powiązane z zaburzeniami budowy tkanek ograniczających, tworzących ściany jam ciała oraz ze zwiększonym ciśnieniem.

Ściana brzucha zbudowana jest z mięśni, więzadeł i rozcięgien. U zdrowych ludzi zachodzą one szczelnie na siebie. W przypadku przepukliny ma miejsce osłabienia lub przerwania ścian powłok na skutek zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej, np.:

• podczas wysiłku fizycznego,

• kaszlu,

• śmiechu,

• oddawaniu stolca.

Ma wówczas miejsce stopniowe uwypuklanie się przez osłabiony otwór worka przepuklinowego z zawartością, którą w przypadku przepuklin brzusznych w większości przypadków jest struktura zwana siecią większą.

Czynniki ryzyka, poza wrodzonymi malformacjami ściany brzucha, dotyczą stanów zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej:

• duża nadwaga,

• dźwiganie ciężkich przedmiotów predysponuje do powstawania przepuklin,

• może dotyczyć chorych na przewlekłe zaparcia,

• kobiet wielokrotnie ciężarnych,

• śpiewaków operowych,

• osób grających na instrumentach dętych.

Osteopatia może zaproponować bardzo wiele dla ludzi z przepuklina, a także w celu zapobiegania

Narządy wewnętrzne maja bardzo ciasno w środku. Są tak upchane ze jak tylko otwieramy brzuch podczas sekcji - jelita wychodzą na wierzch jak harmonia.

W brzuchu jak i w ciele trwa walka o wpływy i walka o miejsce. Każdy mięsień każda większa struktura rozpycha się i sprawdza na ile może sobie pozwolić.

Podczas zwiększonego płaczu np u niemowlaka lub niewłaściwego wykonywania ćwiczeń - mięśnie zaczynaja się osłabiać i wtedy może dość no do przepukliny kresy białej czyli środka m prostego brzucha.

Ta walka o miejsce jest w porządku jeśli wszystkie elementy są zdrowie i silne, jeśli jakieś cześć jamy brzusznej zaczyna mieć stan zapalny i jest osłabiona - może dojść do problemu.

Terapia osteopatyczna to badanie jakie siły działają na brzuch oraz inne części i praca nad porozumieniem między narządami wewnętrznymi

Dzięki temu mamy możliwość zapobiegania wielu problemom zdrowotnym w kontekście przepuklin ale także funkcji narządów.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Wrodzona wada polegająca na zniekształceniu biodra, występująca częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może mieć dwojaką postać 1. Występuje wadliwe ukształtowanie biodra 2. Dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę...

Migrena oczna

Migrena oczna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Przyczyny jej występowania nie są jasno określone. Najprawdopodobniej duży wpływ mają czynniki genetyczne. Wystąpienie tego rodzaju bólu może być nasilone wówczas, gdy występuje alergia pokarmowa, stres...

OSTEOPATIA – naprawiamy maszyny ludzkie

OSTEOPATIA – naprawiamy maszyny ludzkie

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Dzisiejszy nasz pęd, czyli upychanie kilku zadań w jedna godzinę, jedzenie w biegu, rozmawianie w przelocie to wszystko odbija się "wielką stopą" na naszym ciele

Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego

Zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zwyrodnienie stawu kolanowego oznacza degradację chrząstki stawowej.