Rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
Jest to choroba mająca podłoże genetyczne, podczas jej przebiegu dochodzi do stopniowego zaniku mięśni. W Polsce SMA występuje z częstością 1 na od 5 do 6 tysięcy urodzeń. U części pacjentów objawy pojawiają się niedługo po urodzeniu, inni natomiast zaczynają chorować jako osoby dorosłe. Skąd bierze się ta choroba i co dokładnie się za nią kryje?
Jest to dość rzadka choroba, proces osłabienia mięśni wynika z obumierania neuronów ruchowych znajdujących się w przednich rogach rdzenia kręgowego, które odpowiadają za pracę mięśni.
Najczęściej objawy to:
- osłabienie mięśni szkieletowych,
- niedowład ruchowy,
- zaburzenia odżywiania
- niewydolność oddechowa.
Za obumieranie neuronów ruchowych, a dalej zaniku mięśni, odpowiedzialna jest wada genetyczna, a dokładniej mówiąc mutacja genu, który odpowiedzialny jest za kodowanie SMN, czyli białka niezbędnego do pracy neuronów ruchowych. Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, tzn. aby dziecko zachorowało, musi otrzymać po jednej kopi wadliwego genu od każdego z rodziców.
Występuje kilka typów SMA:
Typ I - wczesno niemowlęcy - zwanej dawniej chorobą Werdinga - Hoffmanna, to najcięższa i najczęstsza (ok. 50% przypadków) postać SMA. Najczęściej objawia się poprzez trudności z unoszeniem głowy, dziecko nie jest w stanie utrzymać jej pionowo, osłabienie i wiotkość mięśni, trudności z wykonywaniem ruchów ciała - dziecko nie jest w stanie przewracać się na bok itp.
Typ II - chory potrafi siedzieć bez pomocy, ale nie potrafi samodzielnie chodzić
Typ III -dziecięcy i młodzieńczy, stawia kroki bez podparcia, zanim osłabienie mięśni doprowadzi do konieczności korzystania z wózka, jest w stanie samodzielnie chodzić lub postawić przynajmniej kilka kroków.
Typ IV – dorosły, część specjalistów nie wyróżnia tej postaci.
W naszym centrum możemy pomóc zapobiec skrzywieniom kręgosłupa i przykurczom. A czy jeszcze lepsze efekty uda się osiągnąć odpowiemy po pierwszej wizycie u Osteopaty. Zapraszamy do Adama, Karola i Macieja.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Generator odporności organizmu
OSTEOPATIA DOROSŁYCHCzy osteopata widzi problem tylko w łokciu?
OSTEOPATIA DOROSŁYCHBlizna
OSTEOPATIA DOROSŁYCHBLIZNA, coś co wiele osób ma lub niestety będzie mieć. Tylko jak to jest, że powstają i czy różnią się od siebie?
Krew w kale
OSTEOPATIA DOROSŁYCHCzasami jednak zdarza się, że krwi nie widać gołym okiem, jest to tzw. krew utajona, bądź kał może mieć smolistą formę (bardzo ciemny bądź czarny kolor), co prawdopodobnie oznacza krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego...