Rozejście mięśnia prostego brzucha - historia Joanny
Wiele z nas boryka się z problemem rozejścia mięśnia prostego brzucha. Ale czy wiemy jak powinnyśmy postępować, gdy zauważymy pierwsze symptomy? Gdzie warto skierować swoje kroki, by uderzyć od razu w wysokie C, a nie tułać się od lekarza do lekarza, zahaczając po drodze kilku fizjoterapeutów?
Dziś postaramy się rozjaśnić sytuację!
Jednak na początku opowiemy krótko historię Joasi, która natrafiła na naszą przychodnię w internecie, gdy zauważyła pierwsze problemy z mięśniami brzucha. Była właśnie po drugim porodzie. Jak się okazało innym niż poprzedni, bo tym razem łożysko przodujące, więc decyzja zapadła – cesarskie cięcie. Na szczęście wszystko się udało, maluszek piękny, różowy i zdrowy. Z Joasią już nie tak kolorowo. Po ciąży zaczęły się większe problemy z brzuchem, więc postanowiła poszukać pomocy, jedna z Pań, która rodziła w tym samym czasie co ona, podpowiedziała jej, że jest ktoś taki jak fizjoterapeuta uroginekologiczny i tak szukając trafiła w ręce naszej Moniki. Jak się okazało wiele podstawowych spraw nie było przez nikogo do tej pory powiedziane. Blizna też niby ok, można zostawić… Niestety im więcej czasu mijało tym gorzej. Ale odpowiednia terapia i już widać super rezeulataty. Dodatkowo wykonano szereg terapii blizny, dzięki czemu nie dawała się we znaki w późniejszym czasie.
Co więc możesz zrobić Ty?
Po pierwsze nie działaj na własną rękę, to co przeczytasz w Internecie nie zawsze sprawdzi się u Ciebie, a jeszcze gorzej jeśli Ci zaszkodzi zamiast pomóc.
Swoje kroki możesz poczynić do fizjoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z kobietami w ciąży, czy po porodzie lub w uroginekologii. Taką specjalistkę możemy Ci zaoferować w naszej przychodni, jest to MONIKA GRZONEK.
Zanim udasz się na taką wizytę, możesz chwilę obserwować swoje ciało w codziennym funkcjonowaniu. Możesz dzięki temu unikać ruchów, które sprzyjają uwypuklaniu kresy białej.
Ponadto, jakiś czas temu prezentowaliśmy Wam wskazówki dotyczące właściwej postawy. Teraz nie ma zmiłuj, trzeba je wdrożyć!
Można wykonywać ćwiczenia, które w prawidłowy sposób wzmocnią gorset mięśniowy, a przy tym nie będą obciążały rozciągniętych mięśni brzucha. Ale nie bierz się za ich wykonywanie, jeżeli nie wiesz jak je prawidłowo wykonywać. Najlepiej wtedy najpierw spotkać się z fizjoterapeutą.
Jeżeli jesteś po porodzie, uważaj na pasy poporodowe. Ich noszenie może spowodować dodatkowe osłabianie mięśni brzucha, ponieważ mięsień, który jest nienaturalnie podtrzymywany przestaje pracować i słabnie.
W przypadku, gdy przeszłaś przez cesarskie cięcie, warto zadbać także o swoją bliznę. Jej odpowiednie gojenie, utrzymanie ruchomości oraz elastyczności umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie powłok brzusznych, w tym również mięśni.
W naszej przychodni możemy zaoferować Ci pomoc zarówno w rozejściu mięśnia prostego brzucha jak i terapii blizn.
Zapraszamy do fizjoterapeutki uroginekologicznej Moniki Grzonek oraz terapeutek manualnych Marty Andrzejewskiej i Marty Stanisławskiej.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: UROGINEKOLOGIA
Zespół bolesnego pęcherza
UROGINEKOLOGIAJest to nieprzyjemne odczucie – parcie, ból, dyskomfort – które odczuwane jest w pęcherzu, a dolegliwości trwają dłużej niż 6 tygodni przy braku infekcji i innych przyczyn wywołujących takie problemy.
Bolesne miesiączki
UROGINEKOLOGIADrogie Panie, czy macie bolesne miesiączki?
Czy wiecie dlaczego tak się dzieje?
Co z tym możecie zrobić?
Wulwodynia
UROGINEKOLOGIATo kobieca dolegliwość, dla której charakterystyczne jest odczuwanie bólu sromu, który utrudnia zarówno stosunek płciowy jak i siedzenie lub uprawianie aktywności fizycznej.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
UROGINEKOLOGIAOkoło 30-50% osób cierpi na ten problem, a aż 10% przed 40 rokiem życia. W przedziale od 40 do 60 roku staje się bardziej zaawansowana ta dolegliwość, co z czasem staje się uciążliwe w życiu codziennym.