Sarkoidoza
Jej podłoże nie jest do końca znane, jednak odpowiada ona za atakowanie układu odpornościowego naszego organizmu, problem może dotyczyć różnych części – płuc, stawów, skóry, oczu czy nawet serca. W przebiegu choroby powstają na narządach swego rodzaju guzki – ziarniaki, które to składają się z przekształconych komórek układu immunologicznego (limfocytów i makrofagów). Guzki mogą się tworzyć w różnych miejscach, ale głównie zajmują płuca, węzły chłonne, oczy i skórę.
Czynniki, które mogą wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia sarkoidozy to m.in.:
• płeć – można zauważyć, że częściej chorują kobiety niż mężczyźni (jednak dysproporcja nie jest bardzo duża);
• wiek – problem najczęściej dotyczy osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia;
• predyspozycje genetyczne – osoby, u których w rodzinie jest chory na sarkoidozę, są obciążone większym ryzykiem.
Przebieg sarkoidozy może być zmienny. U około 85% chorych sarkoidoza ustępuję samoistnie w ciągu dwóch lat. Jednak u ok. 10-30% chorych przebieg jest przewlekły, a często nawet postępujący.
Mówiąc o objawach tej choroby, trzeba je odróżnić w zależności od jej umiejscowienia i długości trwania choroby. Objawy mogą pojawić się nagle, ale także nabierać na sile w ramach upływu czasu. Zdarza się też tak, że nie pojawiają się żadne objawy.
W większości przypadków pojawiają się: osłabienie; zmęczenie; stany podgorączkowe; utrata apetytu; chudnięcie; powiększone, niebolesne węzły chłonne (najczęściej szyjne, pachowe, pachwinowe).
W przypadku płuc dochodzą objawy takie jak: duszność; przewlekły, suchy kaszel; ból w klatce piersiowej; słyszalne świsty podczas oddychania.
Skórne: rumień; przebarwienia i zniekształcenia skóry policzków, nosa, warg, uszu; rozsiane guzki podskórne, zwłaszcza w okolicy blizn.
Oczne: ból gałki ocznej; pogorszenie ostrości wzroku; zaczerwienienie oka; nadwrażliwość na światło słoneczne.
Stawowe: ból stawów, najczęściej kolanowych, skokowych, łokciowych, nadgarstkowych oraz małych stawów rąk i stóp; ból mięśni.
Sercowe: arytmia (nierówne bicie serca); obrzęki podudzi; pogorszenie się wydolności fizycznej.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Czym jest osteopatia?
OSTEOPATIA DOROSŁYCHDla nas osteopatia to przede wszystkim filozofia i koncepcja w której pracujemy.
Wrzody
OSTEOPATIA DOROSŁYCHWrzód to swego rodzaju ubytek w błonie śluzowej żołądka bądź dwunastnicy, mający kształt krateru...
Nóżka na nóżkę
OSTEOPATIA DOROSŁYCHKrzyżowanie nóg rozluźnia mięśnie brzucha, przez co mięśnie pleców muszą się napiąć w celu podtrzymania kręgosłupa. Może też po dłuższym czasie spowodować ból pleców.
Historia Krystyny czyli o Fibromialgii
OSTEOPATIA DOROSŁYCHFibromialgia to nic innego jak przewlekły ból mięśniowy oraz występujące bolesne punkty uciskowe, a także zaburzenia snu i zmęczenie.