Sarkoidoza
Jej podłoże nie jest do końca znane, jednak odpowiada ona za atakowanie układu odpornościowego naszego organizmu, problem może dotyczyć różnych części – płuc, stawów, skóry, oczu czy nawet serca. W przebiegu choroby powstają na narządach swego rodzaju guzki – ziarniaki, które to składają się z przekształconych komórek układu immunologicznego (limfocytów i makrofagów). Guzki mogą się tworzyć w różnych miejscach, ale głównie zajmują płuca, węzły chłonne, oczy i skórę.
Czynniki, które mogą wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia sarkoidozy to m.in.:
• płeć – można zauważyć, że częściej chorują kobiety niż mężczyźni (jednak dysproporcja nie jest bardzo duża);
• wiek – problem najczęściej dotyczy osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia;
• predyspozycje genetyczne – osoby, u których w rodzinie jest chory na sarkoidozę, są obciążone większym ryzykiem.
Przebieg sarkoidozy może być zmienny. U około 85% chorych sarkoidoza ustępuję samoistnie w ciągu dwóch lat. Jednak u ok. 10-30% chorych przebieg jest przewlekły, a często nawet postępujący.
Mówiąc o objawach tej choroby, trzeba je odróżnić w zależności od jej umiejscowienia i długości trwania choroby. Objawy mogą pojawić się nagle, ale także nabierać na sile w ramach upływu czasu. Zdarza się też tak, że nie pojawiają się żadne objawy.
W większości przypadków pojawiają się: osłabienie; zmęczenie; stany podgorączkowe; utrata apetytu; chudnięcie; powiększone, niebolesne węzły chłonne (najczęściej szyjne, pachowe, pachwinowe).
W przypadku płuc dochodzą objawy takie jak: duszność; przewlekły, suchy kaszel; ból w klatce piersiowej; słyszalne świsty podczas oddychania.
Skórne: rumień; przebarwienia i zniekształcenia skóry policzków, nosa, warg, uszu; rozsiane guzki podskórne, zwłaszcza w okolicy blizn.
Oczne: ból gałki ocznej; pogorszenie ostrości wzroku; zaczerwienienie oka; nadwrażliwość na światło słoneczne.
Stawowe: ból stawów, najczęściej kolanowych, skokowych, łokciowych, nadgarstkowych oraz małych stawów rąk i stóp; ból mięśni.
Sercowe: arytmia (nierówne bicie serca); obrzęki podudzi; pogorszenie się wydolności fizycznej.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH
Co się dzieje wewnątrz organizmu
OSTEOPATIA DOROSŁYCHCo tak naprawdę dzieje się wewnątrz nas?
Nerwica
OSTEOPATIA DOROSŁYCHPo wielu latach , egzaminach, studiach , zmienionych pracach - staliśmy się mechanizmem , neurotycznym, wysoce wyspecjalizowanym w wykonywaniu czynności użytecznych...
Problemy z nadczynnością tarczycy
OSTEOPATIA DOROSŁYCHRodzaj zaburzenia, które powoduje, że tarczyca produkuje za dużo hormonów, dużo większą ilość niż zapotrzebowanie naszego organizmu.
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJest to choroba mająca podłoże genetyczne, podczas jej przebiegu dochodzi do stopniowego zaniku mięśni.