Zespół pasma biodrowo piszczelowego

Zespół pasma biodrowo piszczelowego

To gruba, ścięgnista i szeroka na blisko 6 cm struktura miękko tkankowa. Zlokalizowana jest ona na powierzchni bocznej uda, rozpościera się od miednicy do kości goleni. Jego główną funkcją jest hamowanie przywodzenia oraz usztywnianie i stabilizacja kolana w ustawieniu wyprostnym. Zwiększone napięcie w obrębie pasma biodrowo–piszczelowego może być przyczyną kompresji leżącej pod nim tkanki łącznej, co wywołuje przykre dolegliwości bocznego przedziału stawu kolanowego.

Dolegliwości związane z przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego pojawiają się stopniowo. Ból w bocznym przedziale kolana jest trudny do punktowego zlokalizowania. W miarę jak problem się nasila, ból staje się coraz bardziej dolegliwy. Początek treningu jest bez bólowy, ale ból szybko pojawia się, a dolegliwości często zmuszają do zejścia z trasy po przebiegnięciu kilku kilometrów. Charakterystyczne dla dolegliwości z pasma b-p. jest utrzymywanie się bólu przez dwa-trzy dni po treningu przy chodzeniu po schodach. Jest to spowodowane napinaniem się mięśnia pośladkowego wielkiego przy siłowym wyproście biodra.

Przyczyny: 

• Słabe przywodziciele, czyli mięśnie po wewnętrznej stronie uda

• Słabo rozciągnięte mięśnie z tyłu uda, czyli mięśnie kulszowo-goleniowe

• Brak prawidłowej rozgrzewki

• Źle dobrane obuwie sportowe

• Bieganie po zbyt twardej, nierównej lub pagórkowatej nawierzchni

• Przetrenowanie – zbyt intensywny trening bez odpowiedniego przygotowania

• Różnica długości nóg

• Szpotawe kolana

Objawy:

• Ostry, kłujący ból po bocznej stronie kolana, ciągle w tym samym miejscu

• Bieganie nasila ból, który zwykle pojawia się po pokonaniu określonego dystansu, stopniowo narasta i zmusza do zakończenia biegu.

• Schodzenie po schodach nasila ból.

• Jazda na rowerze nasila ból, szczególnie kiedy stopa naciska na pedał i podczas jej powrotu, kiedy kolano jest zgięte pod kątem 30 stopni.

• Ból przy dotyku i ucisku bocznej części kolana

• Bok uda jest twardy w dotyku i mocno napięty. U niektórych w mięśniach można wyczuć bolesne zgrubienia, czyli punkty spustowe.

Celem leczenia jest opanowanie dolegliwości bólowych i skorygowanie nieprawidłowości, które doprowadziły do ich powstania.

Stosowane są m.in. masaż, techniki terapii powięziowej, stretchingu oraz rolowania pasma biodrowo–piszczelowego, które pomogą zmniejszyć napięcie i złagodzi stan zapalny.

Zapraszamy na terapię manualną do Mateusza Traczyńskiego, Marty Stanisławskiej i Marty Andrzejewskiej.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ruchomość kręgosłupa

Ruchomość kręgosłupa

TERAPIA MANUALNA

Ruchomość całego kręgosłupa jest sumą zakresu ruchów w poszczególnych stawach kręgosłupa. Gdy jeden z odcinków kręgosłupa traci swój naturalny ruch, sąsiadujące odcinki dążą do wyrównania, czyli kompensacji.

Powrót do sprawności po operacji biodra

Powrót do sprawności po operacji biodra

TERAPIA MANUALNA

Dzięki wymianie stawu biodrowego jest możliwość powrotu do sprawności. Po takim zabiegu ogromnie ważną rolę spełnia rehabilitacja.

Tkanka mięśniowa

Tkanka mięśniowa

TERAPIA MANUALNA

Ważny element naszego ciała, na którym terapeuci manualni oraz osteopatyczni pracują praktycznie za każdym razem na wizycie.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich

TERAPIA MANUALNA

Jest to manualna forma pracy z ciałem. Metoda nakierowana jest na zwiększenie elastyczności oraz rozciągnięcie napiętych tkanek.