Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!
Dziś dowiesz się o kilku możliwościach zmian w stylu życia, gdy pojawił się ból i jest on przewlekły. Warto poznać kilka faktów, ponieważ taki rodzaj bólu „stawia nam pewne wymagania”. A jednak jest to o tyle trudne, że...
a. ból nie jest fizycznie namacalny, a otoczenie go nie zauważy i czasami nie wierzą, że masz problem;
b. otoczenie oferuje multum super rozwiązań, leków, urządzeń i zabiegów pozbawionych jakiejkolwiek spójności;
c. można odnieść wrażenie, że gdy specjalista radzi nauczyć się żyć z bólem, jednocześnie posądza pacjenta o udawanie.
W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować. Pomagają np. w przeanalizowaniu ich stylu życia, ustalić hierarchię zajęć, które mają chęć kontynuować, pokazują jakie są alternatywne sposoby poprawy jakości życia, przez cały czas wspierają i motywują.
Jednym z elementów na który zwraca się uwagę jest DBAŁOŚĆ O KONDYCJĘ FIZYCZNĄ
Badania w tym zakresie wskazują, że osoby z przewlekłym bólem, mogą mieść bardziej przyjemny i aktywny styl życia, gdy umieją zapobiec utracie kondycji fizycznej. Można motywować pacjenta do ćwiczeń poprzez podwyższanie ich poziomu wewnętrznej kontroli. Np. dbając, by dana osoba zrozumiała problem i była zaangażowana w projektowanie leczenia.
Kolejny element to USTALANIE CELÓW I TEMPA ZMIAN
Dobre okazuje się hasło „żyj mimo bólu” i ustalenie kilka mniejszych celów, a nie jednego, zbyt „nierealnego”. Najlepiej działają proste sformułowania, niż takie górnolotne. A każdy kolejny zrealizowany cel, działa jak motorek napędowy. Zachęca się takie osoby do odpowiedniej aktywności, by pomimo bólu mogli dobrze funkcjonować.
Trzeci element to DBANIE O KRĘGOSŁUP I POSTAWĘ CIAŁA
Niesamowicie ważna w dzisiejszych czasach jest edukacja związana z dbaniem o kręgosłup. Wiele miejsc, gdzie odbywa się rehabilitacja mają w swoim zakresie elementy profilaktyki, która obejmuje zagadnienia takie jak bezpieczne podnoszenie i przesuwanie przedmiotów, utrzymywanie właściwej postawy, jakie ćwiczenia poprawią kondycję fizyczną, która jest ważna dla mobilności i siły kręgosłupa.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
Głowa przesunięta w przód
TERAPIA MANUALNAJest to postawa ciała, w której obserwuje się zniesioną fizjologiczną lordozę szyjną.
Rwa Kulszowa co to jest
TERAPIA MANUALNARwa kulszowa przyczyny i leczenie
Stopa płaska
TERAPIA MANUALNATym mianem określane jest spłycenie łuku podłużnego przyśrodkowego, który powoduje nadmiernie płaskie ustawienie stopy.
Stretching
TERAPIA MANUALNATak jak trening siłowy wpływa na przyrost objętości mięśnia, tak stretching oddziałuje na zwiększenie ilości włókien mięśniowych i poprawę elastyczności.