Czym jest depresja i jak prawidłowo ją rozpoznać?

Czym jest depresja i jak prawidłowo ją rozpoznać?

Gdy ciało wysyła sygnały... Spróbuj go posłuchać!

Jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych na świecie.

Depresja to grupa zaburzeń o podobnych objawach psychicznych, jak i fizycznych. Mitem jest, że depresja to smutek. W depresji prawie zawsze występuje smutek, ale smutek nie musi oznaczać depresji. Dla zobrazowania sytuacji posłużmy się pewnym stwierdzeniem matematycznym: ,,Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem’’. Obraz depresji jest bardzo zróżnicowany, choć nie wszystkie objawy muszą występować równocześnie. Do objawów emocjonalnych depresji możemy zaliczyć obniżony nastrój, lęk, niemożność odczuwania przyjemności. Często występują też zaburzenia koncentracji oraz uwagi, obniżona samoocena oraz spowolnienie psychoruchowe. Objawami somatycznymi depresji są :zaburzenia rytmu dobowego, spadek aktywności fizycznej i zmęczenie oraz złe samopoczucie.

Depresja vs postawa ciała 

To co dzieje się w psychice, odzwierciedla zmiany zachodzące w ciele i odwrotnie. Wiele osób myśli o depresji jako o chorobie psychiki pomijając codzienne funkcjonowanie. Kiedy nie jesteśmy w stanie myśleć pozytywnie tracimy prawidłową postawę ciała. Poprawienie orientacji ciała względem podłoża oraz przestrzeni poprawia też nasze samopoczucie. Kiedy wyprostujemy odcinek szyjny kręgosłupa i podniesiemy głowę oraz ściągniemy łopatki w taki sposób, aby nasze płuca swobodnie mogły wypełniać się powietrzem, zestrajamy się wtedy z podkorowym obszarem mózgu odpowiedzialnym za reakcje emocjonalne. Poprawa nastroju to emocjonalne echo zmiany postawy. Chodzenie również koresponduje z naszym stanem emocjonalnym.

Ekspresja

Niewyrażone emocje mogą manifestować się pod postacią somatyczną. Ból, sztywność, nadmierne napięcie mięśni szyjnego odcinka kręgosłupa, barków czy miednicy, to tylko niektóre z szerokiej gamy niepokojących objawów. Gdy blokujemy ekspresję emocjonalną oraz fizyczną, poziom hormonów stresu-adrenaliny oraz kortyzolu- ciągle wzrasta. Aby osiągnąć równowagę psychofizyczną należy dążyć do rozładowania emocji. Codzienna aktywność fizyczna jest doskonałym wentylem bezpieczeństwa pozwala rozładować zgromadzone emocje oraz pozytywnie wpływa na poprawę postawy ciała.

Terapia manualna oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia wpływające na zmianę postawy ciała mogą w realny sposób wpłynąć na poprawę samopoczucia pacjentów cierpiących na depresję. Pomocne będzie również regularne praktykowanie jogi oraz ćwiczeń rozciągających.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Anatomia stawu biodrowego

Anatomia stawu biodrowego

TERAPIA MANUALNA

Wszelkie urazy związane ze stawem biodrowym są bardzo niebezpieczne, a w dodatku mocno uciążliwe w życiu codziennym.

Ścięgna

Ścięgna

TERAPIA MANUALNA

Gdy ścięgno zostanie uszkodzone, proces jego gojenia nie jest błyskawiczny. Jeżeli jednak jesteś pod okiem fizjoterapeuty i wiesz co powinieneś w danej sytuacji robić można ten proces delikatnie przyspieszyć, zoptymalizować. 

Chcesz cieszyć się zdrowiem?

Chcesz cieszyć się zdrowiem?

TERAPIA MANUALNA

Pokażemy Ci filary, których wdrożenie może przynieść świetne efekty, jak np. łatwiejsze zasypianie, lepsza odporność organizmu, lepsza zdolność do radzenia sobie z trudnościami.

Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena

TERAPIA MANUALNA

Problem dotyczący rozcięgna dłoniowego, powodujący przykurcz i zgięciowe ustawienie palców, które jest konsekwencją bliznowacenia