Rozejście kresy białej
Czym tak właściwie jest rozejście/rozstęp/separacja mięśnia prostego brzucha?
Rozejście mięśnia prostego brzucha nie polega na jego rozerwaniu, a na odłączeniu jego partii mięśniowej od kresy białej. Kresa ta, będąca kolagenowym rozcięgnem mięśni skośnych i poprzecznych brzucha łączy klatkę piersiową z miednicą i wszystkimi mięśniami brzucha. Kiedy jest uszkodzona – przestrzeń pomiędzy m. prostymi zwiększa się, jednak ich brzegi nadal są ruchome.
Przyczyny powstawania rozejścia kresy białej u mężczyzn
Za powstanie rozejścia mięśni prostych brzucha u mężczyzn odpowiada wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Dość często rozejście pojawia się wtórnie do otyłości typu androidalnego (typ otyłości najczęściej występujący u mężczyzn). Cechą charakterystyczną jest tu gromadzenie się tkanki tłuszczowej w rejonie brzucha. Warto wspomnieć, że ciśnienie w otłuszczonej jamie brzusznej jest kilkukrotnie wyższe niż normalnie.
Jeśli u osoby z otyłością androidalną dodatkowo występuje przewlekły kaszel (palacze papierosów) ciśnienie w jamie brzusznej może podnosić nawet 10-krotnie w trakcie kaszlu. Takie ciśnienie wystawia kresę białą na próbę i trudno się dziwić, że nie jest w stanie wytrzymać długo tak dużego naporu ze strony zawartości jamy brzusznej. Wtedy może pojawić się:
o Pęknięcia kresy białej, będące wrotami przepuklin
o Rozciągnięcie kresy białej, czyli rozejście mięśni prostych brzucha
Inną przyczyną występowania separacji mięśni brzucha u mężczyzn są nieprawidłowo dobrane lub wykonywane ćwiczenia siłowe oraz brak stosowania ergonomii podczas podnoszenia ciężarów.
Zdecydowanie rzadziej rozejście kresy białej jest następstwem chorób przebiegających z gromadzeniem się płynu wewnątrz jamy brzusznej czy wynikiem złego gojenia się ran pooperacyjnych.
Czy rozejście mięśni prostych może być niebezpieczne?
Samo rozejście mięśni prostych brzucha nie jest niebezpieczne, ale konsekwencje niezaopiekowania się tym problemem mogą być przykre.
Jedną z konsekwencji jest powstanie nabytej przepukliny pępkowej lub przepuklin brzusznych, które są schowane w tkance podskórnej na obszarze od mostka pępka w linii środkowej ciała.
Pierwszym objawem wystąpienia przepukliny jest zazwyczaj uczucie pobolewania lub nieokreślonego dyskomfortu w okolicy pępka i nadbrzusza po wysiłku fizycznym, uciążliwym kaszlu lub wydaleniu stolca. Wtedy przepuklina zaczyna wpuklać się we wrota i jest widoczna w postaci elastycznego guzka uwypuklającego się pod skóra.
Jeżeli przepuklina pojawiła się, pewne jest, że nie zniknie. Wręcz przeciwnie będzie się powiększać, a dolegliwości z nią związane będą się nasilać. Największe niebezpieczeństwo powstaje, gdy na skutek ucisku jelit we wrotach dochodzi do zatrzymania pasażu jelitowego, czyli niedrożności mechanicznej. Wtedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Na czym polega rozwiązanie problemu?
W terapii osteopatycznej uwaga terapeuty będzie koncentrowała się na zawartości jamy brzusznej. Terapii poddawane będą trzewia, czyli narządy i struktury z nimi związane. Ważna jest również normalizacja ciśnienia w relacji klatka piersiowa- jama brzuszna-miednica, a co za tym idzie prawidłowej cyrkulacji płynów pomiędzy tymi obszarami ciała.
Terapia i leczenie rozejścia się kresy białej mięśni prostych brzucha polega na normalizacji i uwolnieniu napięć całej przestrzeni jamy brzusznej tak, by kresa biała mogła się przebudowywać bez widocznych i odczuwalnych naprężeń.
Kolejnym etapem leczenia jest dobór odpowiednich ćwiczeń oraz edukacja w zakresie ergonomicznej pracy.
Rób brzuszki! - NIE w tym przypadku
W przypadku rozejścia kresy białej należy unikać ćwiczeń, które nadmiernie obciążają przednią ścianę brzucha albo wpływają na jej rozciągnięcie.
Do tego typu ćwiczeń zaliczamy:
Klasyczne brzuszki, które nie aktywizują głębokich mięśni brzucha
Podpory, szczególnie na prostych nogach np. pompki
Ćwiczenie z prostymi nogami unoszonym nad powierzchnię ciała, czyli tzw. Nożyce
Niektóre pozycje z jogi np. pies z głowa w górę, mostek
Podnoszenie ciężarów i zaliczamy tu sztangi, kettle oraz dzieci- szczególnie te starsze
Drogi mężczyzno, rozejście kresy białej nie dotyczy tylko kobiet po porodzie, jeśli zaobserwujesz u siebie wymienione wyżej objawy warto skontaktować się ze specjalistą ostepatą lub fizjoterapeutą.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
Ból krzyża
TERAPIA MANUALNAWielu z nas zmaga się z problemem bólu krzyża. Okazuje się, że bardzo ważna jest nasza postawa i ergonomia.
Stopa płasko-koślawa
TERAPIA MANUALNATo problem charakteryzujący się obniżeniem łuku podłużnego i poprzecznego lub jego pełnym oparciu o podłoże.
Zastój limfatyczny
TERAPIA MANUALNAJest to obrzęk tkanek spowodowany zastojem limfy. Przez nie właściwie funkcjonujący układ limfatyczny w skórze i tkance podskórnej gromadzi się za dużo płynu śródtkankowego.
Zespół cieśni nadgarstka
TERAPIA MANUALNAKanał nadgarstka to charakterystyczna szczelina, którą oddzielają kości oraz więzadła nadgarstka, przez który przechodzi nerw pośrodkowy, umożliwiający czucie i ruchomość w dłoni.