Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...
Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...
W prawidłowej postawie ciała nasze tkanki miękkie obciążane są w minimalnym stopniu. W momencie kiedy nasze ciało przyjmuje pozycję, w której mięśnie ulegają skróceniu, adaptują się one do nowej pozycji, a także zmniejsza się długość ścięgien – nazywamy to skróceniem adaptacyjnym. Prawdopodobnie wtedy mięsień będzie generował mniejszą moc. Skrócenie mięśnia będzie powodować zwiększony nacisk na powierzchnie stawowe oraz ograniczać zakres ruchu w stawie.
Natomiast dla mięśni pozostających długo w pozycji wydłużenia ulega on osłabieniu oraz następuje zmniejszony nacisk na stawy.
Każdy z nas utrzymując się dłużej w jednej pozycji ciała wie, że bardzo szybko pojawią się nadmierne napięcia wywołujące ból. W niektórych przypadkach dolegliwości mogą utrzymywać się nawet po zmianie pozycji.
Początkowo napięcia mają charakter lokalny ale bardzo szybko następuje ich rozprzestrzenianie się i mięśnie ulegają zmęczeniu w sposób globalny. W bardziej poważnych przypadkach może dojść nawet do zaburzenia ich funkcji co w efekcie doprowadzi do asymetrii i dysproporcji.
Taki stan może prowadzić do:
- osłabienia mięśni
- zwiększenia ryzyka wystąpienia urazów
- bóli przeciążeniowych w obrębie mięśni
- zaburzeń funkcji
Problem z mięśniami, bólem stawów, kręgosłupa, pleców? To znak, by udać się do terapeuty manualnego - zapraszamy do Mateusza, Marty Stanisławskiej i Marty Andrzejewskiej oraz terapeuty osteopatycznego Damiana.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
Staw skokowy
TERAPIA MANUALNAJego skomplikowana budowa prowadzi do tego, że niewielki, choć nieodpowiedni ruch może spowodować uszkodzenie jego struktur.
Terapia Manualna
TERAPIA MANUALNAMożesz znać wiele wspaniałych technik przydatnych w Twojej pracy, które pomogą zarobić Ci pieniądze ale potrzebujesz być do tego sprawny i wypoczęty
Uszkodzenie łąkotki
TERAPIA MANUALNANajczęściej pojawia się po pośrednim bądź bezpośrednim urazie stawu kolanowego, poprzez obciążenie i rotację zgiętego stawu kolanowego.
Rower a fizjoterapia
TERAPIA MANUALNACzy wiemy co może powodować zła pozycja na rowerze lub nieodpowiedni ubiór?