Przykurcz Dupuytrena
Czy wiecie co to za choroba i kogo może dotyczyć?
Problem dotyczący rozcięgna dłoniowego, powodujący przykurcz i zgięciowe ustawienie palców, które jest konsekwencją bliznowacenia. Choroba ta może objawiać się na kilka różnych sposobów, może ponadto ograniczać się do jednego palca, albo zajęte zostają dłoniowe powierzchnie palca czwartego i piątego. Rzadziej problem dotyka kciuka i pierwszej fałdy między palcowej.
W miarę postępu choroby wytwarzany jest kolagen. Gdy jego nadmiar zostaje nagromadzony pod skórą może przybrać formę stwardniałego pasma. Bieg zaczyna się na dłoni, a kończy na jednym z palców.
Z czasem doprowadza to do trwałego przykurczu zgięciowego palca. Pasmo niekiedy jest widoczne, gdy pacjent próbuje rozprostować palec. Postępujący przykurcz powoduje coraz większe zgięcie i może doprowadzać do problemów z ruchem i prostowaniem palca.
Specjaliście nie są do końca pewni jakie podłoże ma choroba Dupuytrena. Najprawdopodobniej jej wystąpieniu sprzyjają uwarunkowania genetyczne (prawie 70% osób chorych miało też chorego w rodzinie), cukrzyca, alkohol (jego nadmierne spożywanie może zwiększyć ryzyko pojawienia się choroby), a także urazy.
W leczeniu choroby, zwłaszcza jeśli pacjent podjął się operacji, ważna jest odpowiednia rehabilitacja. Wszelkie ćwiczenia rozciągające w tym przypadku są bardzo potrzebne, zarówno te wykonywane przy specjaliście, jak i te, które zostały zalecone do wykonywania w domu.
Zapraszamy do naszych fizjoterapeutów! Pomogą m.in. Karol, Marta, Monika, Mateusz.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
Stopa płasko-koślawa
TERAPIA MANUALNATo problem charakteryzujący się obniżeniem łuku podłużnego i poprzecznego lub jego pełnym oparciu o podłoże.
Stopa płaska
TERAPIA MANUALNATym mianem określane jest spłycenie łuku podłużnego przyśrodkowego, który powoduje nadmiernie płaskie ustawienie stopy.
RUCH DLA ZDROWIA!
TERAPIA MANUALNABadania wykazują, że aktywność fizyczna jest najlepszą formą zapobiegania różnym chorobom i dysfunkcjom!
Bóle szyi a mięśnie pochyłe
TERAPIA MANUALNAMięśnie pochyłe pozwalają na wykonywanie rotacji oraz skłonów bocznych głowy. Pełnią również bardzo ważną funkcję w utrzymaniu pionowej postawy oraz stabilizacji kolumny szyjnej kręgosłupa.