Sarkopenia

Sarkopenia

Jest to postępująca z wiekiem utrata tkanki mięśniowej. Wpływa to na zwiększenie ryzyka upadku, złamania kości oraz nasilenie niepełnosprawności.

Objawy sarkopenii to m.in.
- osłabienie mięśniowe,
- większa męczliwość,
- zaburzenia równowagi oraz koordynacji,
- utrata wagi ciała,
- mniejsza wytrzymałość przy wysiłku.

Niestety nie ma jednego konkretnego testu, który wskazałby jednoznacznie na tą chorobę. Jednak Europejska Grupa Robocza do spraw Sarkopenii u Osób Starszych w 2010 roku wprowadziła kryteria diagnostyczne. Określono, że musi być spełnione pierwsze kryterium oraz przynajmniej jedno z dwóch kolejnych.

Są to następujące kryteria:
1. Obniżenie masy mięśniowej.
2. Zmniejszenie siły skurczu mięśni szkieletowych.
3. Spadek sprawności ruchowej.

Inne stowarzyszenie wskazuje, że aby rozpoznać sarkopenię powinno się tylko udowodnić, że osoba ma niską masę mięśniową oraz obniżoną prędkość chodu, która nie może być większa niż 0,8 m/s (przeprowadzany jest test na odległości 4 metrów).

Podczas leczenia sarkopenii poprawiana jest siła mięśniowa oraz prowadzona jest profilaktyka powikłań. Wprowadzenie odpowiedniej terapii, ćwiczeń takich jak oporowe czy zwiększające ruchomość stawów, a także diety i suplementacji umożliwia zahamowanie progresu choroby, a nawet zmniejszenia objawów.

Jeśli Ty lub Twój bliski ma wyżej wskazany problem zapraszamy do Centrum Osteopatii i Terapii Manualnej. Nasi terapeuci Marta, Monika i Mateusz mogą pomóc zachować lepszą sprawność, a dietetyk Sonia pomoże wprowadzić zdrowe nawyki w odżywianiu.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

Bóle szyi a mięśnie pochyłe

TERAPIA MANUALNA

Mięśnie pochyłe pozwalają na wykonywanie rotacji oraz skłonów bocznych głowy. Pełnią również bardzo ważną funkcję w utrzymaniu pionowej postawy oraz stabilizacji kolumny szyjnej kręgosłupa.

Napięcia mięśniowe

Napięcia mięśniowe

TERAPIA MANUALNA

Otóż mianem „zbędnego” możemy określić coś co dzieje się pomiędzy skurczem mięśnia (poza kontrolą), a jego lepko – sprężystym napięciem. Jest to rodzaj kurczu, który ma możliwość wywołania u nas bólu...

Terapia blizn - historia pacjenta

Terapia blizn - historia pacjenta

TERAPIA MANUALNA

Blizna, która zostaje pozostawiona sama sobie może dawać różne objawy w przyszłości. Oto przykład i historia jednej z pacjentek, której pomogła terapia blizn.

Ruchomość kręgosłupa

Ruchomość kręgosłupa

TERAPIA MANUALNA

Ruchomość całego kręgosłupa jest sumą zakresu ruchów w poszczególnych stawach kręgosłupa. Gdy jeden z odcinków kręgosłupa traci swój naturalny ruch, sąsiadujące odcinki dążą do wyrównania, czyli kompensacji.