Stan zapalny

Stan zapalny

jest podłożem wielu dolegliwości bólowych z którymi możemy spotkać się w gabinecie. Jest odpowiedzią organizmu na uszkodzenia naszego ciała zarówno ze strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Proces ten ma na celu usunięcie patogenu i przywrócenie w organizmie równowagi – homeostazy.

Niekiedy w naszym ciele pojawia się stan zapalny, który trwa kilka dni, a następnie wszystko wraca do normy.

Niekiedy jednak organizm nie potrafi sobie poradzić z nawracającymi patogenami. Mówi wtedy o sanie przewlekłym – często będącym przyczyną wielu problemów i schorzeń.

Powszechnymi wskaźnikami stanu zapalnego jest OB i CRP.

Obiektywnym wynikiem stanu zapalnego może być wyłącznie pobranie krwi. Te dwa wskaźniki jest zbadać najłatwiej i są one najbardziej powszechne. Natomiast do szczegółowej diagnostyki mogą posłużyć wskaźniki WBC (krwinki białe) lub cytokin prozapalnych.

OB – odczyn Biernackiego – jest to badanie krwinek czerwonych. Jeden z najstarszych testów, polegający na obserwacji opadania czerwonych krwinek. Przyśpieszone opadanie może świadczyć o stanach ostrych, urazach, chorobach lub zakażeniach. Spowolniony może natomiast świadczyć o alergii lub anemii.

Normalna wartość powinna mieścić się pomiędzy 3-15mm dla kobiet oraz 1-10mm dla mężczyzn

CRP – białko C-reaktywne – produkowane w wątrobie i jest wczesnym markerem stanu zapalnego. Ułatwia usuwanie patogenu i jego podwyższona wartość może być obserwowana we wczesnej i ostrej fazie zapalnej.

U zdrowego człowieka powinno być w granicy 0,2-2mg/L.

Stan zapalny jest mocno powiązany z bólem. Oba wskaźniki są ze sobą mocno powiązane i mogą świadczyć o zakażeniach, infekcjach, urazach czy stanach zapalnych organizmu.

Jeżeli, któryś z nich nie mieści się w normie, warto to dokładniej sprawdzić.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ból i drętwienie

Ból i drętwienie

TERAPIA MANUALNA

Często zwykłe codzienne czynności potrafią przyspożyć nam wielu bolesnych dolegliwości. 

Jazda konna, a stretching i ergonomia

Jazda konna, a stretching i ergonomia

TERAPIA MANUALNA

Rozciąganie to nieodłączna część treningu dla większości sportowców. Jednak wiele osób robi to pobieżnie, a nawet pomija całkowicie.

Terapia punktów spustowych Łódź

Terapia punktów spustowych Łódź

TERAPIA MANUALNA

Pod tą nazwą kryje się wysoce aktywny obszar tkankowy, podatny na stymulację mechaniczną i biorącymi udział w różnych reakcjach mięśniowych oraz wegetatywnych!

Zespół Bolesnego Barku (ZBB)

Zespół Bolesnego Barku (ZBB)

TERAPIA MANUALNA

Dolegliwość objawiająca się silnym bólem barku, zwłaszcza w niektórych pozycjach rąk.