Anatomia stawu biodrowego

Anatomia stawu biodrowego

Co my byśmy zrobili, gdyby nie biodro. Niektóre osoby nie mające problemów z tym stawem, nie zdają sobie sprawy ile mają szczęścia. Brak problemów = lepsza sprawność. 

Wszelkie urazy związane ze stawem biodrowym są bardzo niebezpieczne, a w dodatku mocno uciążliwe w życiu codziennym.

Więc tak jak już kiedyś wspominaliśmy, żeby lepiej dbać o swoje zdrowie i sprawność fizyczną, a także, aby unikać różnego rodzajów kontuzji warto wiedzieć jak wygląda budowa poszczególnych elementów naszego ciała.
Staw biodrowy Jest to rodzaj stawu kulistego, jego budowa umożliwia szeroki zakres ruchomości biodra. A ponieważ jest on duży to wspierają go mocne ścięgna i więzadła.

STAW BIODROWY składa się z następujących elementów:

- kość udowa – która jest najdłuższa i najcięższa z kości jakie znajdziemy u człowieka,
- głowa kości udowej – kuliste zakończenie uda. Dzięki takiemu kształtu może być umieszczona w panewce miednicy i tworzyć staw biodrowy. Pokrywa ją chrząstka, to dlatego ruch jest bezbolesny i może się swobodnie przemieszczać po panewce.
- szyjka kości udowej – odpowiada za wspieranie głowy kości udowej. Dzięki niej mamy możliwość „dźwigać” udo w górę oraz poruszać rotacyjnie.
- miednica – dwa stawy biodrowe wspólnie z miednicą tworzą obręcz kończyny dolnej. Odpowiada za unoszenie całego ciężaru górnej części ciała.
- panewka – tworzy powierzchnię stawową,
- obrąbek panewkowy – to przedłużenie panewki i zwiększa powierzchnię przylegania głowy kości udowej.

Ze wszelkimi kontuzjami związanymi ze stawem biodrowym w naszej przychodni pomogą Monika, Mateusz, Marta oraz osteopaci Adam, Karol i Maciej.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ból barku

Ból barku

TERAPIA MANUALNA

Bark to bez wątpienia jedno z miejsc silniej narażonych na wystąpienie urazu, chociażby ze względu na fakt, że mięśnie i stawy, które tam znajdziemy pracują niemal cały czas. 

Płaskostopie

Płaskostopie

TERAPIA MANUALNA

A jednak jakby nie patrzeć jest to rodzaj deformacji stopy, objawiający się obniżeniem bądź zanikiem wysklepienia jej powierzchni.

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny

TERAPIA MANUALNA

Obrzęk limfatyczny - dotyczy skóry i tkanki podskórnej, jest konsekwencją gromadzenia się w przestrzeniach międzykomórkowych limfy, inaczej mówiąc chłonki. Są to zmiany patologiczne naczyń chłonnych, które wywołują niedrożność, niedorozwój oraz zniszczenie. Obrzęk limfatyczny najczęściej obejmuje kończyny dolne jak i górne.

Skręcenie kostki

Skręcenie kostki

TERAPIA MANUALNA

W praktyce Osteopatycznej często wiele problemów zdrowotnych jest spowodowanych źle wyleczonym skręceniem kostki w dzieciństwie...