Staw skokowy

Staw skokowy

Ten rodzaj jest jednym ze stawów bardziej narażonych na różne urazy. Jest on także jednym z bardziej skomplikowanych elementów układu kostno – stawowego człowieka.
Staw ten łączy kość podudzia – czyli kość piszczelową i strzałkową, a także stopę – poprzez kość skokową. Możemy go także podzielić na staw skokowy górny i dolny. Do górnego należą końce kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej. Zaś do dolnej staw skokowy przedni, a dokładniej skokowo – piętowo – łódkowy, oraz staw skokowy tylni – skokowo – piętowy.

Mówiąc o skręceniu stawu skokowego mamy na myśli uszkodzenie torebki stawowej i wzmacniających ją więzadeł.

Najczęściej dochodzi do tego urazu podczas niewłaściwego obciążenia stopy podczas skoku, biegania itp. Wyróżnia się trzy stopnie skręcenia. Są to m.in.:

- naciągnięcie więzadeł,
- naderwanie,
- rozerwanie.

Innym urazem jest zwichnięcie – czyli niewłaściwe przemieszczenie się względem siebie kości oraz ich powierzchni tworzących staw. Dodatkowo mamy wówczas do czynienia z rozerwaniem torebki stawowej i więzadeł. Ponadto elementy, które zmienią położenie, nie wracają samoistnie na swoje miejsce, dlatego jest to poważny uraz.

Staw skokowy może także ulec złamaniu. Najczęściej wówczas złamaniu ulega kość goleni, która wspólnie z kością strzałkową łączy kolano i kostkę.
Gdy dojdzie do urazu na początku ważne, by odciążyć daną nogę. Najlepiej ułożyć ją na podwyższeniu, np. na poduszce. Po wizycie u lekarza, okresie, gdzie noga dochodzi do siebie w następnej kolejności warto pomyśleć o rehabilitacji. Tak by przywrócić pełną ruchomość w stawie i zwiększyć elastyczność mięśni. W tym przypadku mogą Wam pomóc nasi terapeuci.

W naszej przychodni wyżej wymienionym problemem zajmuje się Mateusz, Marta i Monika.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

TERAPIA MANUALNA

Kanał nadgarstka to charakterystyczna szczelina, którą oddzielają kości oraz więzadła nadgarstka, przez który przechodzi nerw pośrodkowy, umożliwiający czucie i ruchomość w dłoni.

Ruch może być zbawienny!

Ruch może być zbawienny!

TERAPIA MANUALNA

Podpowiemy jakie kierunki ruchu można obrać i na co warto w nich zwrócić uwagę.

Ból pleców

Ból pleców

TERAPIA MANUALNA

Ból pleców dopada nawet co drugiego z nas i jest jednym z najczęściej występujących problemów.

Za dużo siedzimy

Za dużo siedzimy

TERAPIA MANUALNA

Im więcej godzin bez ruchu, zmiany pozycji tym większe szkody w organizmie.