Staw skokowy
Ten rodzaj jest jednym ze stawów bardziej narażonych na różne urazy. Jest on także jednym z bardziej skomplikowanych elementów układu kostno – stawowego człowieka.
Staw ten łączy kość podudzia – czyli kość piszczelową i strzałkową, a także stopę – poprzez kość skokową. Możemy go także podzielić na staw skokowy górny i dolny. Do górnego należą końce kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej. Zaś do dolnej staw skokowy przedni, a dokładniej skokowo – piętowo – łódkowy, oraz staw skokowy tylni – skokowo – piętowy.
Mówiąc o skręceniu stawu skokowego mamy na myśli uszkodzenie torebki stawowej i wzmacniających ją więzadeł.
Najczęściej dochodzi do tego urazu podczas niewłaściwego obciążenia stopy podczas skoku, biegania itp. Wyróżnia się trzy stopnie skręcenia. Są to m.in.:
- naciągnięcie więzadeł,
- naderwanie,
- rozerwanie.
Innym urazem jest zwichnięcie – czyli niewłaściwe przemieszczenie się względem siebie kości oraz ich powierzchni tworzących staw. Dodatkowo mamy wówczas do czynienia z rozerwaniem torebki stawowej i więzadeł. Ponadto elementy, które zmienią położenie, nie wracają samoistnie na swoje miejsce, dlatego jest to poważny uraz.
Staw skokowy może także ulec złamaniu. Najczęściej wówczas złamaniu ulega kość goleni, która wspólnie z kością strzałkową łączy kolano i kostkę.
Gdy dojdzie do urazu na początku ważne, by odciążyć daną nogę. Najlepiej ułożyć ją na podwyższeniu, np. na poduszce. Po wizycie u lekarza, okresie, gdzie noga dochodzi do siebie w następnej kolejności warto pomyśleć o rehabilitacji. Tak by przywrócić pełną ruchomość w stawie i zwiększyć elastyczność mięśni. W tym przypadku mogą Wam pomóc nasi terapeuci.
W naszej przychodni wyżej wymienionym problemem zajmuje się Mateusz, Marta i Monika.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
Bruksizm
TERAPIA MANUALNABruksizm może mieć podłoże psychoemocjonalne lub być spowodowanie zaburzeniami polegającymi na niepożądanych zachowaniach w trakcie snu.
Chcesz cieszyć się zdrowiem?
TERAPIA MANUALNAPokażemy Ci filary, których wdrożenie może przynieść świetne efekty, jak np. łatwiejsze zasypianie, lepsza odporność organizmu, lepsza zdolność do radzenia sobie z trudnościami.
Terapia w ciąży
TERAPIA MANUALNANa pewno jest to terapia delikatniejsza niż normalnie. Jednak równie skuteczna. Dzięki czemu możecie pozbyć się dolegliwości, które Wam doskwierają.
Styl życia a ból kręgosłupa
TERAPIA MANUALNAOtóż bóle kręgosłupa występują u dużej części populacji, są prawie nieuniknione przy pewnych rodzajach stylu życia.