Udar

Udar

UDAR – jak rozpoznać i jakich objawów nie wolno lekceważyć?!

Tylko odpowiednio szybko udzielona pomoc może uratować życie i zmniejszyć zmiany, które zajdą w mózgu po udarze! Brak pomocy w odpowiednim czasie prowadzi do niepełnosprawności ruchowej, zaburzeń poznawczych, problemów z mową, wzrokiem, ale także do amnezji, problemów psychicznych, a w ostateczności do śmierci. 

Więc jeśli wiemy jak rozpoznać udar, mamy większą możliwość zapobiegnięcia negatywnym skutkom udaru. 
Kiedy można podejrzewać udar? Oto test wymyślony przez neurologów, by pomóc w rozpoznaniu udaru mózgu:

A. Uśmiech – objawem jest opadający kącik ust, gdzie w normalnych warunkach oba, by się uniosły. 
B. Powtórzenie zdań – „flanelowa koszula” i „kaloryfer w kratkę”, podczas udaru mowa będzie niewyraźna, bełkotliwa, a także chory nie powtarza lub ciągle mówi to samo.
C. Podniesienie kończyn do góry w pozycji leżącej – jedna ze stron nie zostaje podniesiona, bądź natychmiast po podniesieniu opada.

Warto działać jak najszybciej, czas odgrywa w tym przypadku bardzo ważną rolę. Jeśli podejrzewany jest udar natychmiast dzwoń po pomoc!

Po przebytym udarze w naszej przychodni usprawnianie poprowadzą terapeuci manualni i osteopatyczni. 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Uszkodzenie łąkotki

Uszkodzenie łąkotki

TERAPIA MANUALNA

Najczęściej pojawia się po pośrednim bądź bezpośrednim urazie stawu kolanowego, poprzez obciążenie i rotację zgiętego stawu kolanowego.

Ból pośladka

Ból pośladka

TERAPIA MANUALNA

Pośladek to miejsce w naszym ciele, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju struktury układu kostno – stawowego. Możemy spodziewać się rozmaitych dysfunkcji, począwszy od ścięgien, więzadeł, aż po mięśnie czy nerwy tam przebiegające.

Rozejście kresy białej

Rozejście kresy białej

TERAPIA MANUALNA

Rozejście mięśnia prostego brzucha nie polega na jego rozerwaniu, a na odłączeniu jego partii mięśniowej od kresy białej.

Wady klatki piersiowej

Wady klatki piersiowej

TERAPIA MANUALNA

Problem może dotyczyć zarówno dzieci i młodzierzy, jak i dorosłych. Zniekształcenie może osiągnąć taki stopień, że dojdzie do zetknięcia kręgosłupa z mostkiem.