Wulwodynia

Wulwodynia

To choroba, która w znaczący sposób wpływa na psychospołeczne funkcjonowanie kobiety, pogarszając jej jakość życia. Problem dotyczy ok. 5-16% płci żeńskiej. Wulwodynia odpowiada za powstanie szkodliwych konsekwencji dla zdrowia fizycznego, emocjonalnego, funkcjonowania partnerskiego i społecznego. Najczęściej problem dotyczy kobiet przed 25. Rokiem życia, mogą chorować nawet dzieci.

Wulwodynia to kobieca dolegliwość, dla której charakterystyczne jest odczuwanie bólu sromu, który utrudnia zarówno stosunek płciowy jak i siedzenie lub uprawianie aktywności fizycznej. 

Kryteria do rozpoznania wulwodyni są następujące: 

- pieczenie, przewlekły świąd,

- uczucie suchości,

- otarcia, kłucie, nadwrażliwość wejścia do pochwy,

- okres trwania musi wynosić min. 3 miesiące,

- brak zdiagnozowanej przyczyny organicznej (lub zapalnej) mogącej spowodować ból,

- ból idiopatyczny,

- mogą pojawić się czynniki bądź choroby współistniejące.

Przyczyny występowania tej choroby nie zostały jednoznacznie określone. Etiologia jest wieloczynnikowa – dysfunkcja mięśniowo-powięziowa miednicy, infekcja HSV, czynniki powodujące uszkodzenie nerwów obwodowych (np. półpasiec, cukrzyca), neuroproliferacja w zakresie sromu, odczynowe zapalenie stawów.

Podczas starań znalezienia konkretnych powodów występowania wulwodyni określono czynniki ryzyka jej pojawienia się, są to np.: nawrotowe infekcje pochwy i sromu.

Samo leczenie tej dolegliwości wymaga kompleksowego i wielokierunkowego postępowania, ze względu na to, że ma ona różne przyczyny oraz towarzyszą jej różne choroby współistniejące. Zaś ból powinien być leczony sam w sobie, bez względu, czy znaleziono jego przyczynę.

 

Problemami uroginekologicznymi w naszej przychodni zajmuje się Monika Grzonek. 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: UROGINEKOLOGIA

Zespół bolesnego pęcherza

Zespół bolesnego pęcherza

UROGINEKOLOGIA

Jest to nieprzyjemne odczucie – parcie, ból, dyskomfort – które odczuwane jest w pęcherzu, a dolegliwości trwają dłużej niż 6 tygodni przy braku infekcji i innych przyczyn wywołujących takie problemy.

Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki

UROGINEKOLOGIA

Drogie Panie, czy macie bolesne miesiączki?

Czy wiecie dlaczego tak się dzieje?

Co z tym możecie zrobić?

Rozejście mięśnia prostego brzucha - historia Joanny

Rozejście mięśnia prostego brzucha - historia Joanny

UROGINEKOLOGIA

Wiele z nas boryka się z problemem rozejścia mięśnia prostego brzucha. Ale czy wiemy jak powinnyśmy postępować, gdy zauważymy pierwsze symptomy? Gdzie warto skierować swoje kroki?

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

UROGINEKOLOGIA

Nie ma czego się wstydzić, gdyż wiele osób zmaga się z tą dolegliwością, często w zaciszu własnego domu, zamiast poprosić o pomoc specjalistę...