Wulwodynia

Wulwodynia

To choroba, która w znaczący sposób wpływa na psychospołeczne funkcjonowanie kobiety, pogarszając jej jakość życia. Problem dotyczy ok. 5-16% płci żeńskiej. Wulwodynia odpowiada za powstanie szkodliwych konsekwencji dla zdrowia fizycznego, emocjonalnego, funkcjonowania partnerskiego i społecznego. Najczęściej problem dotyczy kobiet przed 25. Rokiem życia, mogą chorować nawet dzieci.

Wulwodynia to kobieca dolegliwość, dla której charakterystyczne jest odczuwanie bólu sromu, który utrudnia zarówno stosunek płciowy jak i siedzenie lub uprawianie aktywności fizycznej. 

Kryteria do rozpoznania wulwodyni są następujące: 

- pieczenie, przewlekły świąd,

- uczucie suchości,

- otarcia, kłucie, nadwrażliwość wejścia do pochwy,

- okres trwania musi wynosić min. 3 miesiące,

- brak zdiagnozowanej przyczyny organicznej (lub zapalnej) mogącej spowodować ból,

- ból idiopatyczny,

- mogą pojawić się czynniki bądź choroby współistniejące.

Przyczyny występowania tej choroby nie zostały jednoznacznie określone. Etiologia jest wieloczynnikowa – dysfunkcja mięśniowo-powięziowa miednicy, infekcja HSV, czynniki powodujące uszkodzenie nerwów obwodowych (np. półpasiec, cukrzyca), neuroproliferacja w zakresie sromu, odczynowe zapalenie stawów.

Podczas starań znalezienia konkretnych powodów występowania wulwodyni określono czynniki ryzyka jej pojawienia się, są to np.: nawrotowe infekcje pochwy i sromu.

Samo leczenie tej dolegliwości wymaga kompleksowego i wielokierunkowego postępowania, ze względu na to, że ma ona różne przyczyny oraz towarzyszą jej różne choroby współistniejące. Zaś ból powinien być leczony sam w sobie, bez względu, czy znaleziono jego przyczynę.

 

Problemami uroginekologicznymi w naszej przychodni zajmuje się Monika Grzonek. 

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: UROGINEKOLOGIA

Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha

Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha

UROGINEKOLOGIA

Na początku drogi z rozejściem mięśnia prostego brzucha należy popracować nad właściwie działającym tułowiem – żeby dawał stabilizację i odpowiednio przenosił obciążenia.

Nietrzymanie stolca i gazów

Nietrzymanie stolca i gazów

UROGINEKOLOGIA

Leczenie jest na wielu poziomach, jeden z nich to rehabilitacja mięśnie zwieraczy i odpowiednia dieta.

Rozejście mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha

UROGINEKOLOGIA

Rozejście mięśnia prostego brzucha jak przedstawia definicja, to oddzielenie się na boki każdej z głów mięśnia prostego, który umiejscowiony jest w obrębie przedniej ściany brzucha, a przy tym poszerzeniem kresy białej.

Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki

UROGINEKOLOGIA

Drogie Panie, czy macie bolesne miesiączki?

Czy wiecie dlaczego tak się dzieje?

Co z tym możecie zrobić?