Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki

Trzustka odpowiada w naszym organizmie za dwie istotne dla życia funkcje. Po pierwsze, dostarcza do jelita cienkiego enzymy umożliwiające trawienie pożywienia takich jak białka, węglowodany i tłuszcze. Po drugie, produkuje hormony regulujące poziom glukozy we krwi - insulinę i glukagon.

Przyjęto, że zapalenie dzieli się na

a. ostre zapalenie trzustki

b. przewlekłe zapalenie trzustki

A. Może występować w różnym nasileniu, często nawet bez większych objawów. Gdy już objawy wystąpią dzielą się na formę obrzękową i martwiczą. Z czego martwicza to postać najcięższa. Najczęstszą przyczyną tego rodzaju zapalenia są choroby dróg żółciowych, a przede wszystkim kamica żółciowa. Drugą jest postać idiopatycza, a trzecią alkoholowa.

Choroba ma gwałtowny początek, potrafi ją poprzedzać dobre samopoczucie, ale może też mieć początek w kamicy żółciowej. Czynnikami sprzyjającymi mogą być – błędy dietetyczne, przekarmianie i nadużywanie alkoholu.

Ból jak podstawowy objaw potrafi być bardzo silny, w okolicy nadbrzusza. Ma charakter długotrwały, opasujący, promieniujący do pleców i w lewą stronę.

Brzuch początkowo jest wzdęty, a u osób szczupłych podczas palpacji można wyczuć obły bolesny opór, odpowiadający obrzękłej trzustce.

B. Zmiany w tym przypadku prowadzą do zniszczenia miąższu egzokrynnego i włóknienia, a następnie do uszkodzenia czynności endokrynnej.

Można wyróżnić następujące rodzaje przewlekłego zapalenia trzustki:

• Wapniejące

• Wrodzone

• Zaporowe

Do czynników sprzyjających tej chorobie można zaliczyć – alkohol, nadczynność gruczołów przytarczycznych, niedobór białka w pożywieniu, utrudnienie w odpływie soku trzustkowego.

Jednak alkohol to najważniejszy czynnik. Działa wolno, ale intensywnie. Przeciętny czas spożywania alkoholu do momentu wystąpienia pierwszych objawów klinicznych przewlekłego zapalenia trzustki wynosi kilkanaście lat.

Jednym z podstawowych badań, które umożliwiają rozpoznanie zapalenia trzustki, jest oznaczenie enzymów trzustki w surowicy krwi oraz w moczu. Podwyższone stężenie zwykle oznacza chorobę. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Po wyżej wymienionym problemie zapraszamy na terapie regeneracyjna do osteopatów czyli Adama, Karola lub Macieja.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zawroty głowy

Zawroty głowy

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zawroty głowy leczenie oraz historia Stanisława jak się wyleczył z zawrotów głowy

Jak migrena i zawroty głowy zniknęły

Jak migrena i zawroty głowy zniknęły

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Jej ciało opowiadało mi swoją historie z każdym i dzięki temu krok po kroku następowało uwolnienie ciała od zafiksowań.  Bo nasze przeżycia, zwłaszcza przykre, zostawiają ślady w ciele. 

Terapia Cranio- Sacralna

Terapia Cranio- Sacralna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Czyli uruchomienie potencjału większego niż 10% wykorzystywanego mózgu.

Zwyrodnienia kręgosłupa

Zwyrodnienia kręgosłupa

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Zwyrodnienie kręgosłupa to nic innego jak zwyrodnienie stawów. Zmiany te mogą dotyczyć zmniejszenia wysokości dysku oraz utratę chrząstki stawowej, co prowadzi do rozwoju narośli kostnych oraz pogrubienie kości.