Stopa płaska
Stopa płaska leczenie Łódź
Objawy stopy płaskiej
Jak się objawia? Jakie są jej konsekwencje? Jak może pomóc fizjoterapia i co możesz sam zrobić? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w dzisiejszym poście. Warto przyjrzeć się stopom!
Stopa płaska – tym mianem określane jest spłycenie łuku podłużnego przyśrodkowego, który powoduje nadmiernie płaskie ustawienie stopy. Jej rozpoznanie następuję poprzez sprawdzenie czy kość łódkowata znajduje się poniżej linii Feissa, która znajduje się pomiędzy szczytem kostki przyśrodkowej a podstawą pierwszej kości śródstopia.
U pacjenta ze stopą płaską można też zauważyć, że palce stóp przemieszczają się w kierunku przyśrodkowym.
Konsekwencje stopy płaskiej
Konsekwencje stopy płaskiej:
- utrata łuku stopy może prowadzić do zmniejszonej amortyzacji uderzeń, w dalszej konsekwencji może wpłynąć to na powstanie uszkodzeń o charakterze przeciążeniowym (w obrębie stopy, stawu skokowego, kości kończyny dolnej).
- może pojawić się problem z równowagą i stabilnością ciała
- często podczas chodu dochodzi do nadmiernego zgięcia stawu kolanowego i przenoszenia masy ciała przez piętę, to zaś powoduje większą aktywność mięśniową
- przy elastycznej stopie płaskiej jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia palców młoteczkowatych
- dolegliwości bólowe (w rejonie pięty, łuku stopy, stawu skokowego, zewnętrznej części stopy czy przedniej części goleni)
- rozciąganie i osłabienie rozcięgna podeszwowego oraz wewnętrznych mięśni i więzadeł stopy
Leczenie stopy płaskiej Łódź
Zakres fizjoterapii w przypadku każdego pacjenta jest inny, ponieważ u każdego problem będzie na innym poziomie. Jednak podstawa to zapobieganie nadmiernej pronacji w chwili obciążania stopy, poprawa zręczności stóp, wzmocnienie mięśni zginaczy stopy i zlikwidowanie nieprawidłowości ustawienia w obrębie kończyny dolnej.
Jako pacjent będziesz miał pewnie zalecone ćwiczenia do domu, które wykonywane regularnie dadzą lepsze efekty. Taka sama zasada tyczy się innych zaleceń od fizjoterapeuty.
Z powyższym problemem zapraszamy do Marty A, Edyty i Damiana. https://www.osteopatja.pl/terapia-manualna
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
Jak robić, by sobie nie szkodzić?
TERAPIA MANUALNAZadbaj o swój kręgosłup, żeby nie odpowiedział Ci bólami i zwyrodnieniami.
Anatomia stawu biodrowego
TERAPIA MANUALNAWszelkie urazy związane ze stawem biodrowym są bardzo niebezpieczne, a w dodatku mocno uciążliwe w życiu codziennym.
Bóle szyi a mięśnie pochyłe
TERAPIA MANUALNAMięśnie pochyłe pozwalają na wykonywanie rotacji oraz skłonów bocznych głowy. Pełnią również bardzo ważną funkcję w utrzymaniu pionowej postawy oraz stabilizacji kolumny szyjnej kręgosłupa.
Głowa przesunięta w przód
TERAPIA MANUALNAJest to postawa ciała, w której obserwuje się zniesioną fizjologiczną lordozę szyjną.