Wady postawy
Od najmłodszych lat naszych dzieci należy zwracać uwagę na ich prawidłowy rozwój!
Niestety coraz więcej z nich ma wady postawy, zwłaszcza te w wieku szkolnym. Przyczyną takich problemów mogą być wady wrodzone (czynniki genetyczne) bądź nabyte m.in. w wyniku długotrwałej wymuszonej pozycji siedzącej przy biurku, spędzania czasu przed komputerem oraz zbyt mała aktywność sportowa.
Jako wady postawy można uznać trwałe bądź okresowe zaburzenia właściwej postury ciała, które wynikają z niewydolnością układu mięśniowego, kostnego i więzadłowego kręgosłupa czy też kończyn. Wszystko to prowadzi do zmiany statyki kręgosłupa, a nawet problemów narządów wewnętrznych.
Oto kilka najczęściej występujących wad postawy, z którymi należy pracować:
- skolioza – czyli boczne skrzywienie kręgosłupa,
- pogłębiona lordoza lędźwiowa, gdy kręgosłup w tym odcinku zbyt mocno wygina się do przodu,
- płaskie plecy,
- pogłębiona kifoza piersiowa – gdy na tym odcinku kręgosłup jest nadmiernie wygięty i powstaje garb,
- stopy szpotawe, płasko-koślawe, płaskostopie,
- kolana szpotawe – takie które są wygięte w łuki,
- kolana koślawe – przybierają kształt litery X.
W przypadku, gdy wada jest nabyta może odpowiadać za to: noszenie zbyt ciężkich plecaków, toreb, często na jednym ramieniu, siedzący tryb życia, źle dobrane obuwie, niewłaściwy sposób siedzenia w szkole czy podczas nauki, oraz wiele innych.
Niesamowicie ważne jest podjęcie rehabilitacji wad postawy na możliwie jak najwcześniejszym etapie, bowiem zwlekanie w tym zakresie może mieć poważne skutki dla prawidłowego rozwoju dziecka i jakości jego życia w przyszłości.
Techniki jakie są stosowane to m.in.: techniki osteopatyczne, techniki strukturalne jak np. mięśniowo-powięziowe, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia manualna, technik PNF, metoda Bobath, odpowiednio dobrane ćwiczenia korekcyjne, kinesiology taping itd.
Ze wskazanymi problemami zapraszamy do Adama Orszulak, Karola Turło, Joanny Sych i Marty Andrzejewskiej.
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA
Wcześniactwo
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAJeżeli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zmagacie się z wyzwaniami sensorycznymi, ruchowymi, z samoregulacją lub innymi. Co wtedy?
Dla dziecka to za dużo
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAJesteśmy przebodźcowani, wszędzie są ekrany, migoczące świtała, hałas, szum, tempo.
Kolka - czym jest i jak można pomóć
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNANajczęściej u noworodka kolka pojawia się w okresie między 3 a 12 tygodniem życie. Może pojawić się oczywiście także w późniejszych miesiącach życia. Nie wolno lekceważyć nasilających się objawów, specjalista powinien obejrzeć niemowlę oraz zaproponować terapię i ewentualne zmiany w życiu codziennym.
Obniżone napięcie mięśniowe
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNADziecko z obniżonym napięciem mięśniowy, można określić, że wydaje się „luźne”, jakby przelewało się przez ręce.