FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA
Pierwsze 30 dni życia Twojego dziecka
Pozycja siedząca - kiedy przychodzi na nią czas?
Twoje dziecko ma już 6 miesięcy? I jeszcze nie siedzi? Rodzice maluchów na pewno nie raz słyszeli to pytanie. Nawet jeśli do tej pory byli spokojni o rozwój swoich dzieci, to często takie pytanie rodzi niepewność.
Przepuklina pępkowa
Jest to częsta wada wrodzona niemowląt, która powstaje w wyniku niezamknięcia się pierścienia pępkowego po odcięciu pępowiny. Jest widoczna jako uwypuklenie w okolicy pępka.
Wcześniactwo
Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zmagacie się z wyzwaniami sensorycznymi, ruchowymi, z samoregulacją lub innymi. Co wtedy?
Mouthing
Wkładanie przedmiotów do ust to część rozwoju niemowlęcia
Wszystko w swoim czasie
Szczególnie ważne jest to, by dać dziecku szansę rozwijać się w swoim rytmie.
Dla dziecka to za dużo
Jesteśmy przebodźcowani, wszędzie są ekrany, migoczące świtała, hałas, szum, tempo.
Obniżone napięcie mięśniowe
Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowy, można określić, że wydaje się „luźne”, jakby przelewało się przez ręce.
Zabawa dla malucha
Dowiedz się jakie zabawy można wprowadzić dziecku po 3 miesiącu życia.
Zespół dziecka potrząsanego
Mózg na początku drogi jest niedojrzały, włókna nerwowe nie są jeszcze w pełni zmielinizowane, naczynia krwionośne kruchutkie, gdy główka niemowlaka jest narażona na potrząsanie może dochodzić do mikrourazów.
Nauka przez zabawę
Oczywiste jest, że umiejętność uniesienia głowy oraz klatki piersiowej ma znaczenie dla dalszych etapów poruszania się dziecka, np. w pozycji czworaczej.
Problemy z integracją sensoryczną Łódź
Było widać, że chłopiec mimo żywego zainteresowania zabawką nie panował nad swoim ciałem, czuł się niestabilnie i mało bezpiecznie wykonując jakiekolwiek ruchy rączkami czy nogami, które wymagałyby oderwania ich od podłoża.
Kolka - czym jest i jak można pomóć
Najczęściej u noworodka kolka pojawia się w okresie między 3 a 12 tygodniem życie. Może pojawić się oczywiście także w późniejszych miesiącach życia. Nie wolno lekceważyć nasilających się objawów, specjalista powinien obejrzeć niemowlę oraz zaproponować terapię i ewentualne zmiany w życiu codziennym.
Kręcz szyi
Jest to niewłaściwe ułożenie głowy i szyi względem tułowia, objawiające się pochyleniem głowy do boku.
Wady postawy
Przyczyną takich problemów mogą być wady wrodzone (czynniki genetyczne) bądź nabyte m.in. w wyniku długotrwałej wymuszonej pozycji siedzącej przy biurku, spędzania czasu przed komputerem oraz zbyt mała aktywność sportowa.
Wzmożone napięcie mięśniowe
Problem wzmożonego napięcia mięśniowego jest przede wszystkim połączony z układem nerwowym. Problem najczęściej dotyczy dzieci do trzeciego miesiąca życia.
Metoda NDT-Bobath
Metoda NDT-BOBATH, jest bardzo wszechstronna, wspiera rozwój niemowląt oraz wcześniaków. Chodzi o to, by jak najbardziej usprawnić dziecko i przygotować do możliwie niezależnego funkcjonowania w przyszłości.
Mięśnie brzucha u niemowlaka
U noworodka jego brzuszek nie zapewnia mu stabilności, dopiero z czasem nabiera on właściwej formy. Gdy układ dojrzewa i zmienia się rozkład napięcia mięśniowego, tułów staje się stabilniejszy i jest bazą do wykonywania różnych ruchów.
Asymetria ułożenia
Czym jest asymetria ułożeniowa niemowląt, jak można sobie z tym poradzić?
Nieprawidłowa kontrola tułowia , obręczy biodrowej i kończyn dolnych
Zbyt luźne i mało aktywny mięśnie brzucha nie są w stanie zrównoważyć dużego napięcia prostownika grzbietu.