Dla dziecka to za dużo

Dla dziecka to za dużo

Z naszych zmysłów korzystamy od setek tysięcy lat. To dzięki nim, nasi przodkowie mogli unikać pułapek w postaci zepsutego jedzenia, sprzed czasów lodówki. Dzieki obserwacji twarzy, mimiki mogli ocenić, czy ktoś stanowi dla nich zagrożenie.

Słuch był niezbędny do wyłapania zagrożenia z odległości. Zmysły równowagi, czy dotyku były nieustanne stymulowane w czasie polowań, czy wyrabiania narzędzi.

Dzieci również mogły wspaniale się rozwijać, noszone w chustach, blisko matki, kołysane w rytm jej kroków. Wszystkie zmysły były stymulowane w naturalnych warunkach. Doświadczały świata w pełni, biegając boso, biorąc rózne przedmioty do rączek.

Czasy znacząco się zmieniły. Jesteśmy przebodźcowani, wszędzie są ekrany, migoczące świtała, hałas, szum, tempo. Dla małego dziecko trudności związane z sensoryką mogą być wywołane trudnymi warunkami do rozwoju. Tymbardziej, gdy przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie.

Rzeczywistość, w której żył 9 miesięcy, ciepły i ciemny brzuch matki, w jednej chwili zmienia się na jasną i głośną rzeczywistość. Wszystko co znał przez tyle miesięcy zmienia się w coś zupełnie nowego. Te pierwsze dni na świecie wiążą się dla maluszka z wieloma nowymi bodźcami i doświadczeniami.

Dlatego jedna rada do zastowowania od ręki...

Warto zwrócić uwagę, maksymalnie ograniczyć dziecku doświadczanie światła telewizora czy telefonu. Może to negatywnie wplywać na rozwój mowy, rozwój fizyczny, porblemy ze wzrokiem u dziecka. Może dojść do przebodźcowania.

Kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że jest nieco za dużo bodźców dla maluszka:

- nadmierny płacz,

- zamykanie oczu,

- zasłanianie uszu,

- wybudzanie się z płaczem,

- nagłe zasypianie,

- wybuchy złości.

Ciężko określić jednakowe zalecenia dla wszystkich dzieci, ponieważ to indywidualna sprawa. Dlatego warto obserwować maluszka, sprawdzać czy nie wykazuje wyżej wymienionych reakcji, na bieżąco anlizować i zmieniać warunki.

Jeśli chcessz skonsultować swoje dziecko zapraszamy do Joanny Sych fizjoterapeutki pediatrycznej.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Wady postawy

Wady postawy

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Przyczyną takich problemów mogą być wady wrodzone (czynniki genetyczne) bądź nabyte m.in. w wyniku długotrwałej wymuszonej pozycji siedzącej przy biurku, spędzania czasu przed komputerem oraz zbyt mała aktywność sportowa.

Pierwsze 30 dni życia Twojego dziecka

Pierwsze 30 dni życia Twojego dziecka

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA
Zespół dziecka potrząsanego

Zespół dziecka potrząsanego

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Mózg na początku drogi jest niedojrzały, włókna nerwowe nie są jeszcze w pełni zmielinizowane, naczynia krwionośne kruchutkie, gdy główka niemowlaka jest narażona na potrząsanie może dochodzić do mikrourazów.

Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowy, można określić, że wydaje się „luźne”, jakby przelewało się przez ręce.