Kolka - czym jest i jak można pomóć

Kolka - czym jest i jak można pomóć

Kolka co to jest?

Kolka! – przypadłość męcząca niejedno maleństwo.

Inaczej mówiąc jest to ostry, kłujący ból brzucha. Jest jednym z częściej występujących zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego w okresie niemowlęctwa.

Pojawia się między pierwszym a czwartym miesiącem życia.

Diagnoza kolek

Według IV Kryterium Rzymskiego określono dwa warunki, by zdiagnozować kolkę niemowlęcą:

- dziecko płacze lub wykazuje nadmierny niepokój przez min. 3h dziennie, przez okres co najmniej trzech dni w ostatnim tygodniu.

- całkowita ilość płaczu oraz niepokoju przekracza 3h na dobę (powinno prowadzić się dziennik zachowania dziecka).

Za jej wystąpienie odpowiada najczęściej rozciąganie się tkanek, w których znaleźć można receptory bólowe, albo też mogą to być skurcze mięśniówki gładkiej, która próbuje walczyć z oporem (np. miedniczki nerkowej podczas kolki nerkowej czy wątroby w kolce wątrobowej).

Objawy kolek

Podczas kolki jelitowej symptomy są następujące:

- skurcze,

- ostre bóle jelit,

- mogą też pojawić się: nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia łaknienia.

Przyczyny kolek

Są one uwarunkowane błędem dietetycznym, ostrym zatruciem pokarmowym, infekcją, niedokrwienie jelit oraz różne postaci organicznej bądź czynnościowej niedrożności czy też zwężeniu jelit. Takie bóle kolkowe trwają najczęściej około 1-3 minut, ich częstotliwość jest co kilka do kilkunastu minut.

Kolka gazowa to także częsta odmiana u dzieci. Podczas niej rozciągają się jelita poprzez nagromadzone gazy, a co za tym idzie, dochodzi do bolesnego skurczu żołądka oraz jelit – który jest spowodowany koniecznością wydalenia nagromadzonego powietrza (połykanego podczas spożywania posiłków) w przewodzie pokarmowym.

Kiedy występują kolki

Najczęściej u noworodka kolka pojawia się w okresie między 3 a 12 tygodniem życie. Może pojawić się oczywiście także w późniejszych miesiącach życia.

Nie wolno lekceważyć nasilających się objawów, specjalista powinien obejrzeć niemowlę oraz zaproponować terapię i ewentualne zmiany w życiu codziennym. ❗️Ważna jest przy tej dolegliwości profilaktyka jak np. zwrócenie uwagi, aby dziecko nie łykało podczas karmienia nadmiernej ilości powietrza, czy na fakt, aby pokarm ze butelki leciał kroplami a nie strumieniem.

Osteopata na kolki niemowlęce

Osteopaci mogą pomóc na kolki niemowlęce poprzez delikatne manipulacje, które pomagają zmniejszyć napięcie w mięśniach i stawach dziecka oraz poprawić ich funkcjonowanie.

Kolka niemowlęca to powszechny problem u dzieci, a charakteryzuje się ona silnymi bólami brzucha, którym towarzyszą częste i długotrwałe płacz, gazy, wzdęcia oraz nieregularne oddawanie stolca.

Podczas sesji osteopatycznej osteopata delikatnie przeprowadza manipulacje w obrębie brzucha dziecka, przywracając równowagę między mięśniami i stawami.

Może również pracować z dzieckiem na poziomie kręgosłupa i miednicy, ponieważ wiele zaburzeń w obrębie tych obszarów może wpływać na ból brzucha u dziecka.

Manipulacje wykonywane przez osteopatów na kolki niemowlęce są bardzo delikatne i nieinwazyjne, co oznacza, że ​​nie powodują one bólu ani stresu u dziecka.

Zamiast tego, sesje osteopatyczne mogą być dla dziecka relaksujące i pomóc mu się uspokoić.

Inne artykuły o osteopatii dziecięcej

Refluks u niemowląt

Osteopatia a asymetria główki

Największe Centrum Osteopatii Dziecięcej w Województwie Łódzkim

Zapraszamy serdecznie do naszej przychodni - mieścimy się w Łodzi niedaleko Manufaktury, mamy aż 4 osteopatów dziecięcych, zapraszamy do zapisów

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Wcześniactwo

Wcześniactwo

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Jeżeli Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie, zmagacie się z wyzwaniami sensorycznymi, ruchowymi, z samoregulacją lub innymi. Co wtedy?

Wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Problem wzmożonego napięcia mięśniowego jest przede wszystkim połączony z układem nerwowym. Problem najczęściej dotyczy dzieci do trzeciego miesiąca życia.

Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowy, można określić, że wydaje się „luźne”, jakby przelewało się przez ręce.

Nieprawidłowa kontrola tułowia , obręczy biodrowej i kończyn dolnych

Nieprawidłowa kontrola tułowia , obręczy biodrowej i kończyn dolnych

FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA

Zbyt luźne i mało aktywny mięśnie brzucha nie są w stanie zrównoważyć dużego napięcia prostownika grzbietu.