Głowa przesunięta w przód

Głowa przesunięta w przód

Czy problem dotyczy też Ciebie?

Jest to postawa ciała, w której obserwuje się zniesioną fizjologiczną lordozę szyjną, gdybyśmy zobaczyli obraz RTG u takiej osoby, to kręgosłup szyjny wydawałby się wyprostowany. Nie można podać dokładnej definicji, ale zgodnie z nazwą tego zaburzenia sugerowane jest przesunięcie głowy w przód względem hipotetycznej pionowej linii rozdzielającej ciało na dwie części w płaszczyźnie strzałkowej.

Jakie są konsekwencje ustawienia głowy przesuniętej w przód? Poniżej przedstawiamy najczęstsze.

1. Dochodzi do osłabienia głębokich krótkich zginaczy szyjnego odcinka kręgosłupa. Im bardziej głowa przesunięta w przód tym gorzej, ponieważ zwiększa się kąt pochylenia, a to wpływa na osłabienie poprzez wydłużanie lokalnych głębokich zginaczy szyjnej części kręgosłupa.

2. Osłabienie głębokich mięśni zginających szyjnego odcinka kręgosłupa jest istotne ze względu na ich współudział w stabilizacji szyi i przekazywaniu informacji proprioceptywnych. Gdy są osłabione zmniejsza się zakres zgięcia i pogarsza się stabilizacja szyi np. podczas rozmowy, kaszlu czy nawet przełykania.

3. Może przyczynić się do powstania problemów związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

4. W tej nienaturalnej pozycji może dojść do hipertrofii mięśni pochyłych. Ich przerost może wywołać kompresję tętnicy i żyły podobojczykowej oraz korzeni nerwowych C5-Th, ponieważ struktury te przechodzą pomiędzy mięśniem pochyłym przednim a środkowym i nad pierwszym żebrem. Kompresja ta doprowadza do objawów bólowych i dysfunkcji zwanej zespołem górnego otworu piersiowego.

Powyższym problemem zajmują się terapeuci manualni. Zapraszamy!

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Styl życia a ból kręgosłupa

Styl życia a ból kręgosłupa

TERAPIA MANUALNA

Otóż bóle kręgosłupa występują u dużej części populacji, są prawie nieuniknione przy pewnych rodzajach stylu życia.

Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny

TERAPIA MANUALNA

Obrzęk limfatyczny - dotyczy skóry i tkanki podskórnej, jest konsekwencją gromadzenia się w przestrzeniach międzykomórkowych limfy, inaczej mówiąc chłonki. Są to zmiany patologiczne naczyń chłonnych, które wywołują niedrożność, niedorozwój oraz zniszczenie. Obrzęk limfatyczny najczęściej obejmuje kończyny dolne jak i górne.

Pierwszy raz na siłowni

Pierwszy raz na siłowni

TERAPIA MANUALNA

Na siłowni nie jesteś sam! Zazwyczaj pierwsza wizyta na siłowni wiąże się z darmowym pierwszym treningiem personalnym lub odprowadzeniem po sali...

Ból pośladka

Ból pośladka

TERAPIA MANUALNA

Pośladek to miejsce w naszym ciele, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju struktury układu kostno – stawowego. Możemy spodziewać się rozmaitych dysfunkcji, począwszy od ścięgien, więzadeł, aż po mięśnie czy nerwy tam przebiegające.