Hiperlordoza

Hiperlordoza

Zwiększoną lordozę lędźwiową najlepiej można zaobserwować z boku. W tym przypadku fizjologiczne wygięcie odcinka lędźwiowego w płaszczyźnie strzałkowej jest większe niż normalnie. Można powiedzieć, że dół pleców pogłębia się i dochodzi do przedniego pochylenia miednicy.

Oto kilka konsekwencji jakie daje hiperlordoza.

• Zmiany tkanki umiejscowione po tylnej stronie odcinka lędźwiowego są skompresowane. Okazuje się, że ściśnięciu ulegają tylne części krążka międzykręgowego znacznie mniej niż przednie części.

• Może wystąpić przeciążenie torebki stawowej stawu międzywyrostkowego.

• Dochodzi do ściśnięcia więzadła podłużnego przedniego i wydłużenia więzadła podłużnego tylnego. To zaś źle wpływa na możliwości stabilizacyjne tych struktur.

• Może pojawić się ryzyko wystąpienia urazu przy podnoszeniu większych obciążeń.

Część badań wskazuje, że lordoza lędźwiowa pogłębia się z wiekiem. Ponadto jest większa w niektórych grupach etnicznych. Jednak są to badania niejednoznaczne. Zgoda panuje pod kątem stwierdzenia, że wygięcie lędźwiowe pogłębia się wraz ze wzrostem masy ciała. Również w późniejszych etapach ciąży zwiększa się lordoza, co jest konsekwencją zmiany środka ciężkości ciała.

Jak może wyglądać Twój wkład w terapię? Oto kilka wskazówek:

• Zwróć uwagę, które czynności wpływają na utrzymywanie się lub zwiększenie lordozy lędźwiowej. Po drugie staraj się ich unikać.

• Często przyjmuj pozycje spoczynkowe, które charakteryzują się zmniejszoną lordozą. Są to np. leżenie tyłem ze zgiętymi stawami biodrowymi i kolanowymi.

• Aktywnie rozciągaj odcinek lędźwiowy i mięsień lędźwiowy.

Masz wadę postawy? Może jest to właśnie hiperlordoza?

Zapraszamy na terapię manualną do Marty A. i Moniki!

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Wady klatki piersiowej

Wady klatki piersiowej

TERAPIA MANUALNA

Problem może dotyczyć zarówno dzieci i młodzierzy, jak i dorosłych. Zniekształcenie może osiągnąć taki stopień, że dojdzie do zetknięcia kręgosłupa z mostkiem. 

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty

TERAPIA MANUALNA

Dolegliwości bólowe powstają w wyniku przeciążeń i mikrourazów prostowników nadgarstka i palców, dotyczy to głównie osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport oraz określone zawody.

Skolioza

Skolioza

TERAPIA MANUALNA

Skolioza to jeden z częściej pojawiających się problemów już wśród młodzieży. Warto zacząć działać już od początku, ponieważ im wcześniej wdrożona terapia, tym lepsze efekty.

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa

TERAPIA MANUALNA

Jest to zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego.  Rozciąga się ono między piętą a palcami stopy.