Hiperlordoza

Hiperlordoza

Zwiększoną lordozę lędźwiową najlepiej można zaobserwować z boku. W tym przypadku fizjologiczne wygięcie odcinka lędźwiowego w płaszczyźnie strzałkowej jest większe niż normalnie. Można powiedzieć, że dół pleców pogłębia się i dochodzi do przedniego pochylenia miednicy.

Oto kilka konsekwencji jakie daje hiperlordoza.

• Zmiany tkanki umiejscowione po tylnej stronie odcinka lędźwiowego są skompresowane. Okazuje się, że ściśnięciu ulegają tylne części krążka międzykręgowego znacznie mniej niż przednie części.

• Może wystąpić przeciążenie torebki stawowej stawu międzywyrostkowego.

• Dochodzi do ściśnięcia więzadła podłużnego przedniego i wydłużenia więzadła podłużnego tylnego. To zaś źle wpływa na możliwości stabilizacyjne tych struktur.

• Może pojawić się ryzyko wystąpienia urazu przy podnoszeniu większych obciążeń.

Część badań wskazuje, że lordoza lędźwiowa pogłębia się z wiekiem. Ponadto jest większa w niektórych grupach etnicznych. Jednak są to badania niejednoznaczne. Zgoda panuje pod kątem stwierdzenia, że wygięcie lędźwiowe pogłębia się wraz ze wzrostem masy ciała. Również w późniejszych etapach ciąży zwiększa się lordoza, co jest konsekwencją zmiany środka ciężkości ciała.

Jak może wyglądać Twój wkład w terapię? Oto kilka wskazówek:

• Zwróć uwagę, które czynności wpływają na utrzymywanie się lub zwiększenie lordozy lędźwiowej. Po drugie staraj się ich unikać.

• Często przyjmuj pozycje spoczynkowe, które charakteryzują się zmniejszoną lordozą. Są to np. leżenie tyłem ze zgiętymi stawami biodrowymi i kolanowymi.

• Aktywnie rozciągaj odcinek lędźwiowy i mięsień lędźwiowy.

Masz wadę postawy? Może jest to właśnie hiperlordoza?

Zapraszamy na terapię manualną do Marty A. i Moniki!

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

TERAPIA MANUALNA

W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować.

Czy czujesz ciągły ból i napięcie, które towarzyszą Ci każdego dnia?

Czy czujesz ciągły ból i napięcie, które towarzyszą Ci każdego dnia?

TERAPIA MANUALNA
Ruch może być zbawienny

Ruch może być zbawienny

TERAPIA MANUALNA

Dla kogo/czego? Dla Ciebie i Twojego kręgosłupa. Wystarczy wybrać tylko taki rodzaj, który będzie najbardziej korzystny dla Twojego organizmu i zgodny z Twoimi możliwościami.

Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...

Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...

TERAPIA MANUALNA

Każdy z nas utrzymując się dłużej w jednej pozycji ciała wie, że bardzo szybko pojawią się nadmierne napięcia wywołujące ból.