Kręcz szyi

Kręcz szyi

Przewiało Cię, masz dużo stresu, jechałeś przy otwartym oknie w samochodzie? Pojawił się po tym ból w karku, który utrudnił Ci poruszanie głową? Może obudziłeś się powykręcany, a szyja boli i jest cała zesztywniała.

Kręcz szyi to nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę. Spowodowana jest wadą w mięśniu mostkowo – obojczykowo – sutkowym.

Gdy kręcz jest lewostronna, wówczas szyja zgina się w lewo, a głowa w prawo, zaś w przypadku prawostronnej ma miejsce odwrotne zginanie. Takie ułożenie, nienaturalne dla człowieka, powoduje rozciągnięcie i duże napięcia mięśni po jednej ze stron szyi, a po drugiej przykurcz i osłabienie mięśnia.

Przyczyny kręczu karku u dorosłych to najczęściej:

• urazy kręgosłupa,

• niedowidzenie lub niedosłuch wymuszające kompensacyjną, niewłaściwą pozycję głowy,

• wzmożone napięcie mięśni szyi,

• niedowłady mięśni szyjnych,

• procesy zapalne,

• nieprawidłowe, utrwalone nawyki (np. tzw. szyja esemesowa).

Wrodzony kręcz szyi wynika ze skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego u dzieci. Choć u dzieci nie występują objawy bólowe przy tego typu zmianach, nieleczony kręcz szyi może mieć znaczny wpływ na ich rozwój ruchowy.

Ułożeniowy kręcz szyi wynika z nieprawidłowego ułożenia dziecka w łonie matki. W większości problem ten sam minie, ewentualnie potrzebna będzie fizjoterapia, która pomoże dziecku uwolnić się od skręcenia.

Kręcz szyi nabyty występuje u dorosłych z powodu, które wcześniej zostały już wymienione jak np. stan zapalny czy napięcie mięśni.

Kręcz karku może przyjąć formę spazmatyczną, która co jakiś czas pojawia się i znika oraz reumatyczną.

W naszej przychodni pomoże Marta Andrzejewska, Marta Stanisławska, Mateusza, Karol i Maciej. U dzieci Maciej, Karol i Joanna.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Blizna a zmęczenie

Blizna a zmęczenie

TERAPIA MANUALNA

W chwili gdy dojdzie do głębokiego uszkodzenia skóry, ma miejsce uszkodzenie ciągłości oraz jej warstw głębokich, wówczas dochodzi do wytworzenia blizn.

Głowa przesunięta w przód

Głowa przesunięta w przód

TERAPIA MANUALNA

Jest to postawa ciała, w której obserwuje się zniesioną fizjologiczną lordozę szyjną.

Ból kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego

TERAPIA MANUALNA

Najczęstszą przyczyną bólów jest napięcie mięśni i przeciążenie kręgów kręgosłupa.

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

Zarządzaj stylem życia, gdy dopada ból!

TERAPIA MANUALNA

W takich sytuacjach można znaleźć pomoc, np. u terapeutów, którzy pokażą jak można zarządzać stylem życia i się przystosować.