Gula w gardle

Gula w gardle

Globus histericus- Co kryje się pod tak tajemniczą nazwą?

Gula w gardle, czyli nasz tytułowy globus histericus, to stałe lub przejściowe uczucie obecności w gardłe ciała obcego. Wrażenie ucisku w przełyku często ma podłoże psychosomatyczne, ale nie jest to zawsze obowiązująca prawidłowość. Osoby odczuwają gule w gardle jako uczucie dyskomfortu lub bólu, czasem towarzyszy temu chrypka
Słów kilka o architekturze ciała
Bardzo ważną rolę w diagnostyce i terapii osteopatycznej pełni wzajemne oddziaływanie struktur miękkich na szyi i karku, podstawy czaszki, dnie jamy ustnej oraz układu ruchu narządu żucia. Zaburzenia ruchomości czy nadmierne napięcie w obszarze jednego z najbardziej złożonych kompleksów mięśniowo-powięziowych naszego ciała.

Gula w gardle –przyczyny

Schorzenia, które są przyczyną powstawania guli w gardle:
Refluks żołądkowo-przełykowy
Stany zapalne okolicy gardła (zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, przewlekłe zapalenie zatok)
Procesy nowotworowe w obrębie górnych dróg oddechowych oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego
Choroby tarczycy (Hasimoto)
Czynniki psychologiczne (np. stany lękowe, obniżony nastrój i depresja, stres)
Co z tym wspólnego ma tarczyca
Uczucie ucisku w przełyku może być również spowodowane nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Nieprawidłowo działający gruczoł rozrasta się i tworzy wole, którego występowanie może objawiać się uciskiem na struktury szyi czy problemami z przełykaniem. Pojawić się może kłucie w okolicy mostka oraz uczucie dławienia w gardle.

Gula w gardle a refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na wstecznym przemieszczeniu się treści żołądkowych do gardła i krtani. Gula w gardle przy chorobie refluksowej często pojawia się po jedzeniu, a uczuciu guli towarzyszy puste odbijanie. Pojawiają się uporczywe dolegliwości takie jak chrypka, trudności z przełykaniem i nieprzyjemny smak w ustach. Częste drażnienie rejonu przełyku poprzez wymienione dolegliwości, może dawać efekt stanu zapalnego oraz zjawiska gulki w gardle.
Czy gula w gardle może łączyć się z kręgosłupem?
Na skutek prze bodźcowania układu współczulnego może dojść do zaburzeń motoryki przełyku. Z kolei zaburzenia w obrębie przełyku za pośrednictwem układu nerwowego wywołują dysfunkcję na różnych poziomach kręgosłupa.
 Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej. Zachęcam do zapoznania się z artykułem: Podróż po ścieżkach ludzkiego ciała. Tam znajdziecie więcej informacji o wzajemnej relacji gardła oraz kręgosłupa. Link poniżej
Kliknij w link

Czynniki psychologiczne też mają znaczenie

Globus histericus jest czynnościowym zaburzeniem powstającym na podłożu psychosomatycznym. Gdy na nasze ciało działa silny stresor, z którym nasz organizm nie jest w stanie sobie poradzić, następuje pojawienie się objawu ruchowego lub czuciowego i zamianę problemu natury psychicznej na objaw somatyczny (objaw fizyczny). W reakcji obronnej na lęk pojawia się uczucie ściskania, dławienia oraz guli w gardle, które nie jest spowodowane żadną chorobą gardła, krtani lub przełyku. Gula w gardle na podłożu psychosomatycznym pojawia się najczęściej u osób cierpiących na zaburzenia lękowe, depresję oraz nerwicę.
Okazuje się, że uczucie guli w gardle jest powszechnym problemem występującym w społeczeństwie i można szacować, że cierpi na nią blisko połowa populacji. 
Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna
Jednak nie zawsze gula w gardle i uczucie trudności podczas przełykania mają swoje podłoże w nadmiernej stymulacji układu nerwowego, refluksie żołądkowo-przełykowy czy Hashimoto. Trudności w przełykaniu lub uczucie ucisku w gardle pojawiają się, gdy w tak ograniczonej przestrzeni gardła pojawia się dodatkowy element. Zarówno guzy niezłośliwe, jak i złośliwe w początkowej fazie swojego rozwoju dają objawy podobne do przeziębienia. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli nie znasz przyczyny guli w gardle, a ten problem Cię dotyka.

Z jakimi specjalistami i w jakim przypadku należy się skonsultować?

  • Logopeda- problemy w gardłem i krtanią np. zaburzeń połykania.
  • Gastrolog- problemy z układem pokarmowym np. refluks żołądkowo-przełykowy.
  • Osteopatalub fizjoterapeuta- nadmierne napięcia układu mięśniowo-powięziowego np. ograniczenie zakresu ruchu głową.
  • Psycholog- zgłaszamy się, gdy gula w gardle pojawia się w wyniku stresu i trudnych sytuacji życiowych. 
  • Onkolog- zgłaszamy się, gdy gula w gardle nie ma podłoża somatycznego lub psychosomatycznego, ale jest zmianą wytwórczą powodującą dolegliwości.

Jak się pozbyć guli w gardle?

6 przykazań codziennych

  • Dbaj o swoje gardło - nawilżając je. 
  • Nie wystawiaj swojego gardła na działanie używek np..: papierosów czy kofeiny.
  • Wprowadź do codziennej rutyny oddechowe techniki relaksacyjne. Powinieneś ich spróbować redukują uczucie stresu i pomagają w rozluźnieniu mięśni. 
  • Zmień nawyki dietetyczne.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość oraz jakość snu.
  • Zapewnij sobie odpowiednia ilość aktywności fizycznej
pozdrawiam serdecznie Edyta Adamczyk

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Fibromialgia Łódź

Fibromialgia Łódź

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Fibromialgia cechuje się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów jak również występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli punktów umiejscowionych na ciele o nadmiernej wrażliwości na ucisk...

Ból dolnego odcinka pleców

Ból dolnego odcinka pleców

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Już 120 lat temu leczono bóle kręgosłupa - zabiegami osteopatii - sprawdź tą niesamowitą metodę

Blizna

Blizna

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

BLIZNA, coś co wiele osób ma lub niestety będzie mieć. Tylko jak to jest, że powstają i czy różnią się od siebie?

Ból trzustki

Ból trzustki

OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Trzustka jest bardzo ważnym elementem wśród różnych części w naszym mechanizmie. Powstaje ona z dwóch zawiązków, grzbietowego i brzusznego, będących uchyłkami dwunastnicy.