Stopa płasko-koślawa

Stopa płasko-koślawa

To problem charakteryzujący się obniżeniem łuku podłużnego i poprzecznego lub jego pełnym oparciu o podłoże. Dodatkowo u tych osób pojawia się koślawe ułożenie pięty. W początkowym okresie choroba przechodzona jest bezboleśnie, jednak wraz z jej rozwojem zaczynają powstawać zmiany zwyrodnieniowe w obrębie układu kostno-stawowego i towarzyszy im ból.

Stopa płasko-koślawa w późniejszym okresie to powstawanie przykurczy mięśni, przykurczy ścięgna Achillesa oraz więzadeł, które umiejscowione są po zewnętrznej stronie stopy. Jeżeli jest podejrzenie tej dolegliwości należy skonsultować się ze specjalistą, który wykona odpowiednie badania.

Najczęstszymi przyczynami stopy płasko-koślawej to:

• przeciążenia stopy,

• wady wrodzone,

• noszenie nieodpowiedniego obuwia,

• słabe mięśnie nóg i stóp.

Kiedy pojawia się ten problem, osoby skarżą się na szybkie męczenie, bóle łydek i stóp. Ponadto chód ich jest ciężki, nieelastyczny, obuwie wykoślawione lub obcasy zdarte na wewnętrznej części.

Gdy zmiany są zaawansowane, może powstać skrócenie i przykurcz mięśni strzałkowych, więzadeł zewnętrznej strony stopy, przykurcz ścięgna piętowego (Achillesa). Ruch palców jest poważnie ograniczony, a w miarę pogłębiania się problemu nasila się ból i szybkość męczenia się stóp.

We wczesnym okresie choroby leczenie stopy płasko-koślawej polega na stosowaniu ćwiczeń wzmacniających mięśni odpowiadających za kształtowanie sklepienia podłużnego i poprzecznego łuku stopy oraz rozciągających przykurcze.

Ważna jest również rola ćwiczeń, które wzmacniają osłabione mięśnie. Może to być np. podnoszenie palcami stopy różnych przedmiotów czy jazda na rowerze. 

W naszej przychodni w.w. problemem zajmie sie Joanna Sych i Marta Andrzejewska.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Rozejście kresy białej

Rozejście kresy białej

TERAPIA MANUALNA

Rozejście mięśnia prostego brzucha nie polega na jego rozerwaniu, a na odłączeniu jego partii mięśniowej od kresy białej.

Grupa mięśni kulszowo-goleniowych

Grupa mięśni kulszowo-goleniowych

TERAPIA MANUALNA

Bardzo często są problematyczne ze względu na kontuzje, przykurcze lub zwiększone napięcie mięśniowe.

Kręcz szyi

Kręcz szyi

TERAPIA MANUALNA

To nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę. Spowodowana jest wadą w mięśniu mostkowo – obojczykowo – sutkowym.

Masaż kręgosłupa w Łodzi

TERAPIA MANUALNA

Czy masaże kręgosłupa są dalej popularne w Łodzi?